| anonim_4396 a întrebat:

pentru probleme precum bubite pe capul penisului si o pata rosie tot acolo,la ce medic trebuie sa se prezinte sotul meu? dermatolog? venerolog sau urolog, astazi am mers la doctorul meu ginecolog si i am expicat despre ce este vorba si mi a spus ca sotul trebuie sa mearga la urolog, este adevarat? ca sa nu l programez si sa platesc degeaba intr o parte si dupa aceea sa-i spuna ca de fapt trebuia sa mearga in alta parte!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hαppiηеss a răspuns:

Din cate stiu eu de problemele genitale ale barbatilor se ocupa medicul urolog.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prima data la medicul de familie, apoi el o sa-i faca trimitere la medicul care se ocupa cu penisuri.

| secretlove2014 a răspuns (pentru mgtow):

Nu am medic de familie la noul meu domiciliu, adica m am mutat din orasul natal! si nu merg la spitale de stat, intotdeauna merg la privat si acolo nu mi cere trimitere!

| mgtow a răspuns (pentru secretlove2014):

Atunci mergi la medicul privat care il aveti, el le stie pe toate de aia e contra cost, daca ar fi cazul sa va faca trimitere la alt medic va fi gratuit fara cost suplimentar.

| secretlove2014 a răspuns (pentru mgtow):

Fiecare medic are ramura sa,nu ca trebuie sa le stie pe toate, eu de exemplu merg la policlinica unde acolo binenteles platesc la receptie consultatia si etc, de aceea voiam sa stiu la care medic trebuie sa merg, astazi am mers pentru mine la doctorul ginecolog si el mi a spus ca pentru sot trebuie la medicul urolog si voiam sa intreb daca stie cineva daca este adevarat sau trebuie sa merg in alta parte, daca dumneavoastra nu stiti atunci nu mi raspundeti!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să meargă la un control la medicul specialist dermato-venerolog!

Ţi-am mai răspuns şi anterior :
http://www.tpu.ro/......teva-zile/

NU te mai lua după răspunsuri date de "copilaşi" de 10-20 de anişori!

Toate cele bune.

| secretlove2014 a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi,oricum o sa se duca acum are probleme de servici si inca nu a ajuns, dar oare ginecologul meu de ce mi a spugerat sa mearga la urolog? nu stiu ce sa mai zic si despre doctori nu fac decat sa ne indoape cu medicamente care nu si fac efectul sad, multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru secretlove2014):

Cu plăcere!

De obicei, mâncărimile genitale şi acele bubiţe & "pata" respectivă indică o infecţie genitală/BTS :(
Acestea ţin de Dermato-venerologie : adică este o problemă de natură dermatologică combinată cu o afecţiune venerologică ( BTS )!

Urologia ( la bărbaţi ) se ocupă de alte probleme :
"Urologia este specialitatea chirurgicala ce se ocupa de diagnosticarea si tratamentul afectiunilor sistemului reno-urinar masculin si feminin (rinichi, uretere, vezica urinara, uretra) si de sistemul reproductiv masculin (testicule, epididim, vas deferent, vezicule seminale, prostata si penis).
Abordarea medicala a unor afectiuni urologice (ca, de exemplu, infectii urinare, hipertrofie benigna de prostate, calculi/litiaza renala) este combinata cu remedierea chirugicala a anomaliilor congenitale sau a unor cancere in sfera genito-urinara. Totodata, urologia pune accent pe investigarea incontinentei urinare, disfunctiilor sexuale, a infertilitatii masculine" - SURSA :
http://www.intermedicas.com/......TE/164/ro/

De asemenea, urologia se ocupă cu infectii urogenitale - vezi detalii la linkul :
http://www.synevo.ro/profil-infectii-urogenitale-barbati/

NU am idee ce a "înţeles" acel ginecolog sau de ce a "sugerat" să meargă la urolog...

Multă sănătate.