| a2 a întrebat:

Pisica mea are aprape 2 luni si cred ca are hernie ombilicala. Inca nu am dus-o la veterinar dar in cazul in care ar avea hernie ombilicala, cam cat ar costa operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexa23 a răspuns:

Daca hernia este de dimensiuni mici, atunci nu trebuie sa iti faci probleme, e posibil chiar ca ea sa se inchida spontan, avand in vedere ca pisicuta ta e inca pui. In cazul in care doresti sa iti castrezi pisica atunci cand aceasta va atinge varsta maturitatii sexuale si daca medicul zice ca nu e nici o problema pentru sanatatea ei (unele hernii sunt mai grave, altele nu), atunci se pot face aceste operatii 2 in 1, caz in care pisica ar suporta o singura anestezie si toata riscurile pe care aceasta le implica. Pretul difera in functie de mai multi factori : orasul, medicul, tipul de anestezie pe care o va folosi, antibioticul pe care il va administra dupa operatie etc. Sa zic 100 ron cu + sau -.

3 răspunsuri:
| veronica a răspuns:

Trebuia sa o duci de mult la doctor o data pe luna timp de 3 luni doctorul ii face 2 injectii apoi te mai duceai cu ea dupa 6 luni, nu poti singura sa stii ce are nu esti doctor de aceea exista ei sa aiba grija de noi si de animale. e scump dar daca o iubesti trebuie sa o duci are nevoie de injectiile corespunzatoare, cum aveai tu cand erai mica.

| a2 explică:

Pai normal ca am dus-o la medic odata pe luna, i-a facut vaccinurile si acum 2 saptamani cand am fost ultima data cu ea nu avea nimic. Dupa cum arata clar are hernie ombilicala dar cum am spus are doar 2 luni si nu stiu daca o poate opera. Oricum ma voi duce cu ea la veterinar luni dar pana atunci as vrea sa vad cam cat costa operatia, care sunt riscurile...

| a2 explică:

Deci, am fost la veterinar si mi-a zis ca deocamdata e prea mica pentru operatie [ care costa cam 150 lei] si sa o aps eu usor pe burtica unde e umflatura in fiecare zi. a zis ca daca nu se trage pana la 6 luni atunci o sa o putem opera. multumesc de raspunsuri big grin