| Maryna78 a întrebat:

Port ochelari si am dioptriile de -1.in cat timp pot sa scap de ei daca ii port permanent? Cu cat se strange miopia pe luna daca ii port zilnic? dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia nu involueaza niciodata. Daca porti permanent ochelarii, va evolua foarte incet, cam cu o dioptrie la 2-3 ani. Daca nu porti ochelarii permanent, dioptriile vor creste repede, chiar cu 4-5 dioptrii pe an si vei ajunge sa porti lentile foarte groase.

| didi12 a răspuns:

Si eu am, numai ca un pic mai mici dioptriile.Eu sincer nu-i port permanent, la scoala in special si prin casa.Mie mi-a zis doctorita sa merg peste un an la control.M-am mai documentat si am aflat ca de fapt miopia nu se vindeca.Defapt ochelarii sunt pentru a incetini miopia, dar ea nu se opreste sa avanseze, din pacate.

| anutza6117 a răspuns:

Eu am -0, 5 la fiecare si trebuie sa-i port un an, apoi ma duc la control sa vad daca-mi mai trebuiesc. dar te sfatuiesc sa te duci la oftalmolog.

| oanaamaria a răspuns:

Intreaba un medic oftalmolog big grin

| user1998 a răspuns:

Salut, eu port tot cu minus doar ca mai mult si port de vreo 7 ani si nu s-a dus deloc, deci a nu-ti faci sperante. FUNDA