| Andreea6w4 a întrebat:

Port ochelari de doua saptamani, cu dioptriile -0, 5 la un ochi, -0, 75 la altul. doctora care m-a consultat a zis ca trebuie sa-i port permanent. dar cateodata ma deranjeaza. Mi-a zis o doamna de la optica, ca daca port ochelarii permanent. dioptria va incepe sa se stopeze. e adevarat? Miopia se poate vindeca?
As putea manca ceva pentru o vedere mai buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu ar trebui sa te deranjeze.Ma intreb daca ai fost consultata de un medic oftalmolog sau un optometrist? Trebuie sa faci la inceput un consult mult mai complex(un fund de ochi). Valorile gasite nu sunt periculoase daca vei purta ochelarul. Exista in comert o serie de vitamine pentru ochi care sunt suplimentate cu zeaxantina si luteina, dar se iau daca ti le recomanda medicul.In schimb poti consuma, morcov, spanac, kiwi, avocado!

| JohnnyBi a răspuns:

Eh rahat. eu la 14 ani aveam -1 si -0.75. nu am purtat ochelari din orgoliu si la 22 cand am fost la control aveam 0 si 0. ochii mei s-au reparat singuri. nu am mancat nimic in mod diferit de alimentatia mea normala. singura chestie de care sufar este lipsa lacrimala pe care o am de cand ma stiu. singurul lucru nasol e ca trebuie sa clipesc mult sa tin umiditatea ochilor. ochii tai se pot repara de la sine, sau nu. asta tine de la om la om. personal nu as risca tampenia facuta de mine inca 1 data, si nu o recomand altora. vitamina A ajuta la vedere, dar nu stiu daca in sensul vindecarii sau ameliorarii problemei tale. mananca morcovi in speranta ca faci ceva, dar sfatul medicului este decisiv

| DEBrown a răspuns:

Incearca sa porti ochelarii doar la nevoie, dioptriile se vor stabiliza cu varsta, pe cand ti se opreste perioada de crestere, pana atunci vei mai avea cateva cresteri ale dioptriilor. Eu de 3 ani am ramas la aceleasi dioptrii purtand ochelarii doar cateva minute, mai rar cateva ore pe zi, in general la scoala cand aveam nevoie sa vad la tabla. Si imi pare rau sa iti spun, dar se vindeca doar prin operatie cu laser, am avut o alimentatie destul de adecvata, legume multe, in special morcovi, ceaiuri bazate pe vitamina C si totusi nu s-au micsorat deloc dioptriile, poate ca asta difera de la om la om, daca te deranjeaza asa rau, vei putea face operatie, daca nu, e in regula, nu e ceva deranjant sa porti ochelari. Chiar citisem ceva pe net un sondaj in care spunea ca cei care poarta ochelari au sanse mai mari sa primeasca un post la un birou, deoarece ochelarii ar arata mai multa seriozitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa te obisnuiesti cu ei. Miopia se vindeca prin operatie, purtatul ochelarilor de ajuta sa nu iti strici vederea mai tare si sa nu te chinui

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nu, miopia nu se poate vindeca îţi zice asta un miopwinking
Numai dacă faci operaţie ai şanse să scapi de ea.

| cristimihailov a răspuns:

In general, asa se intampla. Ramane pe viata.

Poti incerca daca este disponibil o operatie pe ochi.

| BeHappy26 a răspuns:

Se spune ca morcovii imbunatatesc vederea. Ai putea sa mananci morcovi. Cat despre ochelari, si eu port si pot sa spun ca am facut o greseala. Nu i-am purtat permanent si... mi s-a inrautatit vederea. Miopia se poate vindeca doar daca ii porti non-stop, fata sa-i dai jos. Desigur... o sa poti sa-i dai jos doar cand dormi. happy