| coco97 a întrebat:

prietena mea a aflat de curand ca are nisip la rinichi, o vena infundata la inima... poate muri daca nu se trateaza (are 13 ani)? funda+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

Daca nu se trateaza, sigur ca poate murii, mai ales din cauza venei infundatae de la inima.Nisipul la rinichi se va elimina prin tratamente cu medicamente si lichide multe, insa vena la inima va avea nevoie de interventie chirurgicala, i se va inplanta un BEIPASS si va putea traii.Insa tr sa actioneze cit de repede posibil.Sanatate ii doresc

8 răspunsuri:
| dragutzyka29 a răspuns:

Nisipul la rinichi se elimina band multe lichide-cel mai bine e sa bea ceaiuri de cozi de cirese si matase de porumb
stiu asta pentru ca verisoara mea a avut si a scapat de el dupa o vreme
de vena infundata nu stiu ce sa zic ar trebui sa mearga la doctor si o sa-i spuna ce trebuie sa faca

| DoK a răspuns:

Imi pare rau. Dar nu-ti pierde speranta. Acum medicina face minuni.

| Ralluuuuu a răspuns:

Da e posibil
Da nu iti pierde speranta
Fii tare
Se va face bine *:*

| soraluisatan a răspuns:

Pai daca a aflat ca are nisip la rinichi inseamna ca i-a spus un medic ca doar nu a constatat ea singura...si daca a descoperit un medic inseamna ca se trateaza ca doar nu a trimis-o acasa sa moara, i-a dat un tratament ceva sau a trimis-o la un medic specializat.stai linistit, o sa se vindece!

| darkmihai a răspuns:

Da/ e posibil un prieten de al meu a avut la fel si s-a dus la spital (l-au operat) a sat 3-4 saptamani

| vyutsuu a răspuns:

Sincera sa fiu.noi nu iti putem spune sigur.doar doctorull... el stie cei mai bine pentru ea. sper ca te-am ajutat.[funda?] kiss

| pinkmouse375 a răspuns:

Cel mai logic e sa se trateze, oricine se trateaza daca are o boala sau o problema medicala, in caz contrar boala se poate agrava ducand la complicatii respectiv deces.

| Danyel_1914 a răspuns:

Trebuie sa consulte un medic urgent