| ghimpeledincoasta a întrebat:

Daca se poate muri de inima rea, se poate muri si de inima buna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nop, nu prea vad cum. Inima rea inseamna amaraciune, deci ala krapa de suparare. Inima buna insa inseamna bunatate, sau fericire... Cum dreak sa krape idiotu' de fericire?hee hee Zice "uraaaaa, ce fericit sint baaaa" si-i plezneste inima laughing

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Oamenii mor mai degraba de inima buna decat de inima rea.Azi,a fi bun inseamna sinucidere curata.Intinzi un deget iti ia mana.Tocmai de aia trebuie sa fi precaut cand faci bine.De inima rea se mai moare dramatic, doar in romanewinking

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Daca de inima buna ma las pe mana baietului si lui cum ii place sa ma mai sufoce uneori, e posibil sa si mor!

| anad a răspuns:

De inima buna sau "larga" se moare doar cand cel care a abuzat de ea ti-a facut-o rea! Tu i-o pui in palma si el ti-o distruge!

Răspuns utilizator avertizat
| andre999 a răspuns:

Tare curios sunt daca tu ai o problema de intelegere a limbii romane, ori nu ai ce intrebari sa pui si ne bati la cap cu expresii metaforice al dracu de evidente? Dar ca sa-ti raspund totusi, inima rea se refera la sentimentul de suparare si intristare al unui om. Inima buna inseamna sentimetul de fericire si bucurie. Amandoua fiind emotii foarte puternice se poate murii din ele.

Abh
| Abh a răspuns:

Bineinteles, nu ai auzit de oameni care au castigat la LOTO sume mari si cand au aflat ca sunt castigatori au facut infarct? Orice emotie prea puternica, ne poate da peste cap biata inimioara.

| 80Cris a răspuns:

Se poate muri si de una si de alta, la propriu si la figurat.

| Damian a răspuns:

Din pacate ce care mor de inima buna, mor de la alcol, tigari, loviti de masini, autobuze, impuscati, sau din senin

| Emeraude a răspuns:

Cred ca se poate in cazul unei persoane care nu este obisnuita cu emotiile foarte puternice, are practic un soc provocat de o stare de beatitudine absoluta, care apare pe moment. Tristetea are o similitudine cu bucuria : ambele sunt stari emotionale.

| RappK a răspuns:

Sti cum e chestia... Orice e posibillaughing

| ;x^..::pasTiluTza`))::...:x:x a răspuns:

Eu zic ca inima rea e cea care are ceva boala adica ca ii bolnavahee hee
sh inima buna este inima sanaoasahappy
aasta e pararea mea...Deci practic nu poti murii de inima bunahappy

| Naspa6969 a răspuns:

Nimeni nu poate murii din inima buna pentru ca inima buna face parte de la Dumnezeu si daca ai inima rea provine de la Drac deci poti murii doar de inima rea. fundita? Plz. puppy dog eyes

| Ciubotaru12 a răspuns:

Nuuuuu(imi dai fundita, te rooog!)big grin

| Zady a răspuns:

Sunt de parere ca aceasta expresie este venita tot de la batranii fara scoala.inima rea daca stai sa te gandesti se poate referi la faptul ca esti rau la suflet, sau nu stiu eu cum sa ai inima rea? o fi inima diabolica? ma cam indoiesc sa mori de inima buna.defapt daca ma gandesc mai bine daca ai o inima buna si ii ajuti pe toti la un moment dat cand vei avea nevoie neaparata de ajutor s-ar putea sa nu ti-l ofere nimeni, sa iti intoarca toti spatele, si atunci vei muri "de inima rea"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bro & daria, se poate muri de fericire, in unele cazuri inima nu poate suporta socul provocat de un castig la loto sau nu poti sa accepti unele schimbari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Multi oameni mor, luand cu ei inima buna.happy