| Wihaela a întrebat:

Prietena mea cea mai buna trece printr-o perioada foarte grea! Pentru ca mama ei avea cancer la san, a decedat.Alexandra (asa o cheama) nu a mai venit de luni la scoala, dar eu vorbesc cu ea din ora-n ora la telefon.Imi spune ca nu mai este trista, dar se simte dupa vocea si chipul ei (am telefon smecher prin care se vede). Nu stiu ce sa fac ca sa o imac cu ideea ca trebuie sa uite, tinand cont ca a vazut-o decedata.Stiu ca trece printr-o perioada foarte grea, din aceasta cauza va rog sa-mi dati cateva sfaturi! O iubesc enorm, e ca si sora mea! Vorbim orce impreuna! Nu mai suport sa o vad trista! Ajutati-ma, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pustii a răspuns:

Pai cel mai bine e sa stai cu ea (asta nu inseamna la telefon), si sa stii ca nu e bine sa uiti de aceste persoane dragi ci doar sa treci mai departe...ar fi cel mai excelent sa o duci intr-un weekend in parc cand e vreamea frumoasa si fa-o sa se amuze (prosteste-te si tu un pic...)fa ce-i place mai mult credemaca am avut un caz similar cu acesta si mi-a reusit(orice ai face nu-i reaminti)

8 răspunsuri:
| Jadis a răspuns:

Draga mea te inteleg. Dar trebuie sa intelegi si tu. Cand iti moare o persoana foarte draga tie (in special mama) e normal sa fii trista si crede-ma nu te vei mai recupera asa usor. Cine stie... poate chestia asta va duce la o depresie, sau nu se va mai vindeca, chiar si cand va fi mare va fi suparata. Supararea nu va mai trece iti spun eu. Ea nu vrea sa te superi si sa o vezi trista, de aceea iti spune ca nu mai e suparata. Acuma iti dai seama ca are nevoie de cineva cu care sa vorbeasca. Si e foarte bine ca ii esti alaturi. Spune-i ca mama ei se afla intr-un loc mai bun, intr-un loc insorit, vesel, plin de iarba verde si flori, de unde o vegheaza non-stop. Ii mai spui ca daca mama ei n-ar fi murit, s-ar fi chinuit foarte mult cu acea boala si daca a murit, acum sufletul ei e sanatos si va fi alaturi de ea. Incearca sa-i zici asta, apoi sa vorbesti cu ea (orice in afara de mama ei), ca sa uite, scoate-o afara, povestiti mult...asta ajuta intotdeauna. Trista va mai fi normal, dar daca e puternica va trece si mai usor pentru asta. Ii mai spui ca nu are rost sa-si lase scoala si sa se retraga doar din cauza asta. Colegii or vor ajuta sa uite. Si la un coleg de al meu i-a murit tatal prin iulie si nu a renuntat la scoala. Inca din prima zi se vedea pe fata lui ca nu mai e trist si se simtea foarte bine in prezenta colegilor. Acum, e normal sa mai aiba o urma de suparare, dar e bine dispus cand sta cu noi, plus ca ne si distram cu el. El a reusit sa treaca peste asta si se poarta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Asa trebuie sa faca si ea

| MeMeMe97 a răspuns:

Un control la Psiholog ar fi ok deoarece noi aici iti dam sfaturi dar poate sunt gresite asa ca incearca sa vorbesti mai serios cu ea si sa ii spoui ca poate sa faca un control sa poata sa mai uite toata intamplarea

| Wihaela explică:

Da, as vrea sa stau cu ea, sa vorbesc cu ea, nu la telefon, dar este plecata!

| Wihaela explică:

Orcum, multumesc! Voi tine cont de sfaturile voastre!

| Wihaela explică:

Doamne Fereste! Nu am spus sa o uie! Doar e mama ei! Vreau doar o ajut sa treaca mai usor peste aceasta perioada aceasta mai usor! Nu a spus nimeni sa o uite!

| CubiX a răspuns:

Scumpo! daca vrei sa o ajuti nu trebuia sa o faci sa isi uite mama. e ceva sfant, nu o poti uita. ar trebui sa ii readuci aminte cat de frumoase au fost clipele petrecute alaturi de mama sa si sa ii spui ca ``de acolo de sus ea o vegheaza sh o ajuta in toate, sh sa stea linistita ca viata va merge inainte ``eu asa as face! nu trebuie sa o faci sa o uite... e ceva de nedescris sa iti pierzi mama, tu sa fii alaturi de ea sh sa o incurajezisad

| CubiX a răspuns:

``. Nu stiu ce sa fac ca sa o imac cu ideea ca trebuie sa uite,`` Scumpo asta ai zis!

| AvE0N a răspuns:

Ar trebui sa-si gaseasca o persoana apripiata de sufletul ei si care sa o inteleaga... daca nu ai trecut prin asta nu ai cum sa stii...