| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Buna prieteni! Ce mai ziceti? kiss Am o mica problema in legatura cu unghiile mele. Se exfoliaza repede si nu prea cresc... Nu imi pot pune unghii false inca nu am varsta crying aaaaa si in afara de cateva sfaturi pentru exfolierea si cresterea unghiilor as vrea sa stiu cum sa le fac pe toate patrate sau pe toate rotunde daca intelegeti ce vreau sa zic! funda promit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zapa12 a răspuns:

Pai ca sa le faci patrate/rotunde trebuie sa le pilesti [evident,cu pila]. Daca ti se exfoliaza inseamna ca ai lipsa de vitamine, si poti sa folosesti un lac de unghii special pentru asta de la Avon am eu, si da rezultate mereu.Ba chiar mi-a intarit unghiile.

2 răspunsuri:
| TaNaNaNaNa a răspuns:

Poi eu am 12 ani si am mai patit si eu sa mi se exfolieze.Acum imi dau mereu cu oja, mai ales ca sunt in vacanta, dar cea mai buna oja este Farmasi.O gasesti in magazine cu vreo 4-5 lei.E foarte buna, cel putin mie mi-a intarit unghiile.Cresterea nu stiu, depinde, mie imi cresc foarte repede.Nu iti pune unghii false, iti pot strica unghiile adevarate.Si eu imi puneam cand eram clasa a 3-a sau a 4-a si mi se facusera urate.dar nu mi-am mai pus si ele si-au revenit.Asteapta cu rabdare sa creasca,dar in acelasi timp iti dai si cu lac. Daca mama ta nu te lasa sa te dai cu oja sau lac,spune-i in felul urmator:"Mama, cred ca am crescut destul, incat sa imi dau cu oja.Toate fetele din clasa cu mine isi fac unghiile iar de mine rad ca nu mi le fac nici macar cu lacsad.Te rog ma lasi sa mi le fac?", ceva de genul, va merge.Acum depinde si ce varsta ai, dar oricum. Unghiile false nu sunt recomandate la o anumita varsta, dar e spre binele tau sa nu le folosesti.Te pup!

| xOneTwoThree a răspuns:

Decii.nici eu nu am varsta potrivita sa imi pun unghii false.Si nici mi-e nu imi cresteau.problema era ca nu aveam calciu.sau mi le rodeam.si intr-o buna zii mi le-am taiat patrate.in 2 zile mi-au crescut.dar mai le laswinkingSper ca te-am ajutat