| Mirris a întrebat:

Buna prieteni.De vreo doua saptamani am avut (si inca mai am) un abces dentar care era foarte umflat si durea foarte rau.Fiind insarcinata in 10 saptamani doctorul stomatolog nu a putut sa faca mare lucru decat sa-mi sparga abcesul si sa ma trimita la medicul de familie pentru.a mi prescrie antibiotic.Am luat amoxicilina timp de o saptamana cate una la 6 ore. Abcesul nu trecuse de tot si nici nu mai durea insa azi(in a doua zi de Craciun) iar s-a umflat dar nu ma doare si are culoarea rosu inchis.Fiind Craciunul peste tot e inchis.Ma puteti ajuta cu un sfat sau daca a patit cineva cv asemanator imi puteti spune ce ati facut ca sa treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Pune niste gheata pe abces ca sa scada umflatura si mai ales sa respecti indicatiile medicului si sa nu intrerupi tratamentul din 6 in 6 ore! Mai speli pe dinti si apoi clateste gura cu PARONDONTAX sau LISTERLINE, apoi sa stai culcat cu gheata pe masea si pui prosopul pe perna cand se topeste gheata! Este posibil ca pana maine dimineata o sa scada umflatura, dar sa continui tratamentul cu AMOXICILINA!

1 răspuns:
| Fightoss2998 a răspuns:

Salut! Si mie mi s-a intamplat, trebuie sa iti iei o apa de gura si un tifon.Trebuie sa te clatesti, si dupa dai cu tifonul cat suporti pe abces. Sper ca te-am ajutat!