| anonim_4396 a întrebat:

Buna prietenii! se poate ajunge la cancer prin folosirea excesiva a corzilor vocale? eu cant si din cand in cand mai am probleme cu vocea, ca si cum as fi racita, pot vorbi dar nu mai pot canta, deci, intrebarea, pot risca sa ajung la cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Chiar daca este ceva adevar in ceea ce spui, tie nu ti se poate intampla acest lucru, ci numai persoanelor profesioniste, care-si foloseste exagerat de mult corzile vocale, nu din cand in cand asa cum faci tu.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Nu o fac din cand in cand, in fiecare zi cant, fac vocalize, canto