| anna_8958 a întrebat:

prietenul meu are o problema mai intima. Preputul din jurul glandului este stramt si nu il poate decalota in erectie. Am citit pe net despre un ungunet Dermovate si as vrea sa stiu daca l-ar ajuta sau nu, ca am inteles ca acest ungunet largeste preputul. Spuneti-mi daca functioneaza sau nu. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DragonFLoW a răspuns:

Circumcizie WTF?! Circumcizia se practica la musulmani si evrei, nu cred ca asta e solutia, preputul are si el importanta lui http://www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html, totusi i stick to my main idea, du-l la un specialist, nu cred ca va declara operatia singura solutie...

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, Dermovate nu-i va rezolva problema, fiindca are fimoza. Cel mult poate face o complicatie, parafimoza, care va impune operatie de urgenta (capul penisului se decaloteaza cu greu si nu se mai poate recalota, ramanand sugrumat de inelul preputial). Trebuie sa-l vada un urolog cat mai repede. Exista o operatie simpla (circumcizia) care il va scapa ed problema.

| DragonFLoW a răspuns:

Prietenul tau are cumva 13 ani? Problema asta o intalnesc unii baieti, dar acest preput se va largi in timp, nu cred ca este o problema asa mare.

| DragonFLoW a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa ai incredere in nu situ ce unguent, atat imp cat nu prea stii ce face. Du- l la un medic nu-i nimic rushinos in a rezolva o problema intima, e doar o problema si cei care trateaza asta ca subiect de barfa " stii de ce s-a dus ala la doctor? ca nu putea sashi beleasca... laughing " cei care gandesc asa ar trebui spanzurati. Am citit undeva ca daca poti sa decalotezi ( termen nou invatat azi mersi ) penisul in stare relaxata, este de bine, Acum sa ma dau de gol, la 13 ani aveam cam aceeashi problema nu puteam "decalota "(ce-mi place cum suna DEcalota ) penisul in erectie. Dar sincer abia atunci invatam cei aia erectie mai exact experimentam, dar am reusit sa trec peste asta cam peste 1 saptamana. Sa largit ( poate prea mult laughing )

Poate el este la primele erectii, dar ar fi imposibil, sau poate dealungul timpului s-a abtinut, s-a controlat sa nu se faca de ras, sau pur si simplu e prea timid... Du-l la doctorul de familie, oriunde la un spital, numai asa o poti rezolva, dar totusi mai astepta 1 saptamana, stimuleaza-l, adica ai u grija ca penisul lui sa intre in erectie, zilnic, si in 1 saptamana poate scapa de problema.

| 092002 a răspuns:

Buna,
Sa incerce TRIDERM....pe mine m-a ajutat...si am avut aceeasi problema

| anna_8958 explică:

Are 17 ani, si nu cred ca la varsta asta ar trebui sa aiba acesta problema. Uni zic ca e fimoza, dar gresesc pentru ca fimoza e altceva si el poate sa decaloteze penisul, doar in erectie ii e mai greu