| Doddyzz a întrebat:

Problema mea este următoare, am 16 ani, iar din luna septembrie am iînceput sa am dureri abdominale la palpare. Am fost la doctor, și am avut mai multe diagnostice, cum ar fi ulcer, colon iritabil. Am urmat tratatament medicamentos, și nici un rezultat. Deja aceasta problema ma sperie și tind sa cred ca am cancer de colon. Pot spune ca am scaun regulat, fără mucus sau sânge. Pofta de mâncare, nu din lipsa. Doar ca am febra mai tot mereu, și acea durere s-a localizat în partea stânga jos a abdomenului. Dacă a mai fost cineva în aceasta situație, rog sa îmi dea un sfat. Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai absolut nici un simptom de cancer de colon si nici varsta la acre sa faci aceasta boala. Oricum, tulburarile de tranzit, mucusul si sangele in scaun precede, in cancerul de colon, cu cativa ani durerile, deci aparitia in sens invers a simptomelor exclude diagnosticul de cancer.
Nu ne-ai spus daca esti baiat sau fata, daca esti fata ar trebui sa faci o ecografie genitala. Daca esti baiat, o ecografie abdominala si un examen de urina. Febra (daca ai intr-adevar temperatura peste 37, luata cu termometrul) arata ca sursa durerii nu este in colon, ci in tractul urinar sau genital (ultima varianta doar daca esti fata)