| shooot19 a întrebat:

Buna Ziua. Am o mare ingrijorare. Tatal meu a fost la Iasi acum 2 saptamani si a diagnosticat cu colon iritabil si i-a fost dat un tratament si i-a spus ca daca nu ii trece sa revina pentru ai scrie un alt tratament. A fost sambata asta si i-a spus ca nu mai are colon iritabil si trebuie sa isi faca analize. Si imi este frica acum sa nu aiba cancer de colon. Simtomele sunt. Sange in scaun, Se duce la baie de 7 ori pe zi, Dureri abdominale, Si a slabit foarte mult.
ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

E imperios necesara o colonoscopie.

evenso
| evenso a răspuns:

Daca nu va raspunde la tratamentul prescris se va face investigatii ( colonoscopie etc.) si se va lua si o biopsie.
In functie de rezultatul de la biopsie (daca exista sau nu ceva malign) si restul investigatiilor se va decide ce este de facut ( altfel de tratament medicamentos sau operatie sau altceva ).