| Andrei7447 a întrebat:

recent am fost la dermatolog in legatura cu cearcanele de sub ochi, cosuri si singura optiune pe care mi-a oferit-o a fost injectarea cu acid hialuronic, eu cred ca doar incerca sa ma faca sa urmez acese metode deoarece a refuzat sa imi mai dea si alte sfaturi. Ce pot face in situatia asta? Am cearcane sub ochi si nu vreau sa fac aceste tratamente din cauza starii financiare, exista alte metode pentru a scapa de ele? Sau daca nu de tot macar sa le mai ameliorez putin... Ceva creme, metode pe care le pot urma acasa? Va rog sunt disperat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Lipsa ordonata de somn si prea multa grasime in alimentatie au favorizat dezvoltarea cearcanelor. Problema se poate remedia pe cale naturala daca vei indrepta aceste lucruri.

| CuriousStuff a răspuns:

Cremele care promit rezultate minune 100% nu le ofera, poti sa mai mergi la un dermatolog si sa ceri o a doua opinie, daca si acela iti zice ca singura optiune e cea chirurgicala eu zic nici sa nu te chinui sa cauti creme, pentru ca o sa dai banii degeaba.
Poti incerca sa te odihnesti, cearcanale apar si cand esti obosit sau ai o oboseala cronica, insa exista si cearcane oarecum mostenite, care chiar nu se rezolva decat cu acea injectie.
Concluzia? Cere o parere si unui alt dermatolog, vezi ce zice si convinge-te. Si nu da bani pe toate cremele care promit marea cu sarea, pentru ca nu o sa aiba niciun efect cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Analizele la sange ti le-ai facut? Ai fost la oftalmolog sa-ti faci un control? Te odihnesti suficient si bei cel putin 2 litrii de apa pe zi? De cand ai cearcanele, ce culoare au? Poti sa pui o poza? Ai probleme cu respiratul ( ti se infunda nasul ), ai alergie la ceva? { interogatoriu nu gluma laughing) }

In unele cazuri injectiile si laserul sunt singurele care ajuta. Mai exista si varianta de peeling chimic, dar este destul de sensibilizant si pielea arata destul de rau timp de o saptamana. Poti sa incerci uleiul de migdale dulci presat la rece pe care sa-l aplici de doua ori pe zi, sa porti mereu ochelari pentru protectia ochilor, sa folosesti spf 30 sau 50 cand iesi afara ca sa nu se mareasca productia de melanina ( gasesti la nivea varianta pentru copii care este curata la ingrediente ), odihneste-te suficient ( culca-te la 22-23 ) si sa mananci cat mai sanatos.

Cremele din comert care promit ca te scapa de cearcane nu prea fac nimic, multe din ele sunt pline de iritanti si sunt vandute la extra pret dar la o cantitate foarte mica. Daca ar exista o crema minune care sa te scape de cearcane nu ar mai avea nimeni asemenea probleme, dar din pacate nu exista.

| Cata4777 a răspuns:

Odihna ajută