| anonima188888 a întrebat:

Revin cu problema mea. M-am scărpinat in zona vaginului cu mâna murdara de fenistil gel, ieri dimineața, crema nu se mai simțea pe mana. M-am speriat instant.Peste câteva minute am început sa simt o usturime slaba de tot, azi e cam la fel, simt ca o senzație de rece acolo. Îmi e frica de infecții vaginale. Am 13 ani, nu am întreținut relații sexuale niciodată. Secreție am, dar e normala, nu miroase, e transparentă. Nu am mâncărimi, nici dureri. Țin sa menționez ca sunt ipohondra, am și boli închipuite uneori. Dar acum chiar mi-e mai frica ca niciodată. Mi-e rușine sa merg la ginecolog și nici nu pot, i-am arătat mamei secreția (care e transparentă și fără miros) și a zis ca e din cauza ca trebuie sa îmi vina ciclul. Îmi e teama sa ii zic mamei de senzația asta de rece pe care o simt. Din ce am citit pe net pot avea candidoza, vaginită, bacterii, ciuperci. Mă sperie toate astea, dar peste tot scrie de secreție dubioasa, ceea ce nu am și de dureri. Îmi e frica, ce am? E doar in capul meu? Îmi puteți da un răspuns, fără bătaie de joc! Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cduncfujndf a răspuns:

Deci, în primul rând, secreția vaginală e un lucru normal, să nu te sperii din cauza ei.
Senzația de rece poate fii din cauza că ai atins zona intimă cu fenistil.
Sunt unele creme sau geluri, care după ce le aplici pe piele, îți dau o senzație de rece, și asta e normal. Poate asta s-a întâmplat și la tine. Oricum timp de vreo 5 zile spală-te în zona intimă cu apă călduță.
Dacă încă mai simți senzația aia de rece, du-te la doctor, s-ar putea să fii răcit în zona intimă.
Dar probabil nu e nimic grav.
Nu te mai speria așa, din nimic.

| anonima188888 explică (pentru Cduncfujndf):

Mulțumesc!

| anonima188888 explică (pentru Cduncfujndf):

Si mai am o nelămurire, m-am spălat ieri, dar tot e senzația aia de rece.Dar nu o simt mereu.

| Cduncfujndf a răspuns (pentru anonima188888):

Vezi dacă chestia asta ține mai mult de o săptămână. Dacă până miercurea viitoare tot ai problema asta, du-te la doctor. Dacă vrei să te simți mai confortabil, doctorul la care te duci, ar trebui să fie o femeie.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te vindeci de ipohondrie, mergi la bibliotecă și iei Trei într-o barcă, de Jerome K. Jerome. Acolo pe primele pagini își bate joc de sine însuși pe tema ipohondriei.
Iar dta nu ai nimic deosebit, dar absolut nimic.

| Wr3nch a răspuns:

Nu ai nimic. Dar data viitoare spala mainile inainte.

| anonima188888 explică (pentru Wr3nch):

Mulțumesc pentru răspuns! M-am mai calmat.

| RoCkKiD a răspuns:

Vestea buna e ca zona ta intima nu are nimic. Vestea proasta e ca ai probleme mai mari care ar trebui rezolvate sau macar sa incerci sa incepi rezolvarea lor cat de curand.

Daca iti e rusine de medici si de parinti, problememele medicale grave ar trebui sa fie ultima ta grija pentru ca ai sanse sa dai coltul de la chestii mult mai banale pe care nu o sa le tratezi la timp.

Răspuns utilizator avertizat
| ibaal a răspuns:

Ai inceput de sfarsitlaughing
n-ai nimic! Mergi si spala-te la gogosicalaughing
si data viitoare daca ai chef de "gadilat" si vrei "umezeala", ia un lubrifiantlaughing
asta e efectul fenistilului, de racorire, calmare! E pentru arsuri, iritatii...de-acolo senzatia de recewinking

| Numeexistent a răspuns:

Spala te