| OnutzaDragutza33 a întrebat:

Buna! S-a operat cineva de colecist? Puteti sa-mi dati cateva detalii despre operatia in sine, anestezie, durata, recuperare? Trebuie sa ma operez si tot aman de frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Operatia de colecist este exterm de usoara, ca si cea de apendicita!
Anestezia este generala, te adorme cam jumatate de ora, in care nu stii ce se inatmpla si nu te doare nimic, iar cand te scoli esti deja operat si pansat.
Operatia in sine dureaza 10-15 minute si se face laparoscopic, cu niste gaurici prin burta.
Recuperarea totala fiind in maxim 6 saptamani.
In occident esti trimis acasa a doua zi, probabil ca-n Romania te tin 2 zile in spital.
Revii la control medical dupa 2-3 saptamani sau cand iti spune chirurgul, care te-a operat.

Chiar nu ai de ce sa-ti fie frica pentru ca este extrem de simpla, usoara si se termina rapid.
Sanatate multa!

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca e fierea nu?
Bunica mea a scos niște pietre prin operație când eram eu mai mica.

Din câte știu se face anestezie totala, oricum te internează cel puțin cu o zi înainte și te pregătește cu ce sa mănânci, dacă, de când sa nu mai mănânci etc. Durata depinde de la om la om și nah, spitalizare o perioada de timp ca totuși ești operata.
Pe urma regim și încet revii la normal.

| Eireann a răspuns:

Depinde ce patologie ai la colecist, sunt 100 de motive sa te operezi si de ast depinde