| CarlosBogdan17 a întrebat:

Dupa operatia de varicocel mai pot sa am o viata normala sau trebuie sa stau mereu cu grija ca patesc ceva mai grav? Daca ma operez imi face anestezie toatala, adica sa ma adoarma de tot? Mie frica, sunt disperat pentru ca dupa aia nu o sa mai pot sa fiu la fel crying.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vei avea o viata absolut normala, o sa si uiti ca ai fost vreodata operat. Dupa cele 6 saptamani de convalescenta vei fi perfect si complet sanatos si nu va trebui sa ai nici o grija. Tipul de anestezie depinde pacient si de varsta lui. La copii si la pacienti panicati si fricosi, asa cum esti tu, se prefera anestezia generala. la pacienti maturi si cooperanti, se prefera rahianestezia fiindca se administreaza o cantitate mai mica de medicamente, recuperarea este mai rapida si poti colabora cu pacientul in timpul operatiei.