| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Va rog frumos sa imi spuneti cat mai multe despre operatia inghinala! Trebuie sa ma operez saptamana viitoare si sincer imi este putin frica(mai mult de ace si anestezie decat de operatie)!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principal du-te cu fruntea sus, anestezia e generala, te inteapa in mijlocul coloanei, nu trebuie sa te misti, vei sta aplecat "incovoiat", 2-3 secunde, maxim, pisca putin, la inceput o sa iti fie frica ca oricui... dar nu ai de ce te teme, te pune pe masa de operatie, iti baga un "somnifer" pe vena, pune masca de oxigen si gata, stai linistit, trece.
Daca vrei sa aflii si ceva mai detaliat, dar repet, nu trebuie sa te sperii:
http://www.hernie-inghinala.ro/operatie-hernie-inghinala/

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru anonim_4396):

De asta imi era si frica de anestezia in coloana! Am auzit ca e foarte dureroasa...de asta ma si temeama!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

What? Nu, am facut si eu operatie, si iti spun extrem de sincer, o piscatura ca de furnica/albina, te amorteste complet in maxim 5 secunde, dupa ce te-a piscat, nu iti fie teama, nu ai de ce! Repet, si am sa te rog frumos, sa nu te misti, fa intocmai cum zice acel medic anestezist+asistenta de sta langa tine, vei sta aplecat o intepatura intre inelele coloanei, tu trebuie sa stai nemiscat, pentru ca, vorbesc serios, daca te misti, poti ramane paralizat, iti spun si de ce acul este in mijloc, tu miscandu-te ai sansa sa il rupi, stai nemiscat 2 secunde, cat timp iti face ea "injectia", te vei incalzi instant, si gata, esti amortit.

| Rocsid a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica..de obicei anestezisti sunt foarte buni si folosesc anestezice care au si medicamente care sa te trezeasca instant in caz de ceva...cel mai probabil o sa fie anestezie gazoasa cu masca de gaze.
Operatie nu cred ca e grea dar asta depinde de ce ti-a zis doctorul.
Fi curajos si incearca sa fi calm inainte de operatie ca sa nu visezi urat.
O sa fie in regula!