| anonim_4396 a întrebat:

Sa va povestesc istorioara mea. Am 14 ani, in urma cu vreo 4 luni, am inceput sa tin o dieta, ma rog, am eliminat prajeli paine dulciuri si alea alea si am slabit 12 kg.Am avut si multa vointa.Si toti imi ziceau să nu mai slabesc ca o sa ma imbolnavesc, ca nu stiu ce. Dar, totusi n'am pătit nimic. Acum am inceput să mananc mai de toate si mi se pare ca am mai pus vreo doua kg pe mine.Problema e ca uneori ma vad grasa, akteori ma vad potrivita. Am 56 de kg maxim. dar sunt si inalta. 1.64. Dar am oasele late si par grasathinking Problema mea e urmatoarea. Cum nu m-am imbolnavit cand am slabit desi sunt mica, n-am patit nimic scadere de calciu nimic in ultimele zile incepusem sa ametesc, dar apoi nu am mai avut nimic cand am reinceput sa mananc. Si eu vreau astea ultimele 2 saptamani din post sa tin post fara dulciuri prajeli alea alea, bun.Si chestia e ca nu vreau sa ma imbolnavesc sa fac vreo pierdere de calciu sau stiu eu ce.Cum pot sa tin post asa si sa si slabesc dar fara sa ma imbolnavesc? As vrea sa slabesc incet dar bine pana la vara. Ce pot sa fac si in saptamana astea 2? Mersi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Sa mananci cat mai variat chiar daca le gatesti de post si sa nu rabzi foame ca atunci cand vei manca corpul tau va tinde sa ia mai mult si totul se va transforma in calorii si grasime apoi, poti manca multe fructe, alune doar 30de grame pe zi, ciuperci sunt bune si consistente, cartofi dar nu prajiti, salate de legume, pastaile si varza ajuta mult la slabit gatite oricum dar varza e si mai indicata cruda sub forma de salata cu ulei de masline, apoi sunt produsele de soia care se pot gati in mai multe moduri, orezul e detoxifiant si ajuta la slabit, varza la cuptor cu orez si soia si suc de rosii si legume si ciuperci e hranitor si de post, fasolea are magneziu fier, mazare verde cu sos de rosii, pestele cand se poate, important e sa fie portii mici si dese 5mese pe zi, ultima la ora 19maxim, sa nu treaca mai mult de 3ore fara sa mananci ceva un fruct sau ceva usor, apa cam 40ml/kg corp pe zi inclus fiind si supele si ce contine apa fructe etc.deci daca ai 56kgx40ml=2240ml lichide pe zi, si miscare, sport de 3ori pe saptamana.sau masaj anticelulitic care ajuta la slabitul in cm. supliment de minerale cat ti post doar, pentru ca pierzi fier etc daca nu mananci de toate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu consuma grasimi, prajeli, lactate grase, mezeluri, dulciuri, bauturi acidulate.Consuma lapte(iaurt) degresat 1 % cu cereale integrale, carne de pui(fiarta sau gratar), peste (fiert sau gratar ), frigarui din piept de pui si legume, spanac, conopida, brocolli, salata de vinete fara maioneza, sau cu maioneza dietetica, ciuperci la gratar, supa de pui (fara piele) de preferat din piept de pui si legume, multe legume si fructe, salate, sucuri preparate acasa, de ex. din morcov+portocale, mere+grapefruit, mere+morcov si ce idei mai ai tu, cel putin 2 l de lichide pe zi si multa miscare.

| zhady a răspuns:

Sa mananci cat mai sanatos si cat mai diversificat. Mai degraba te imbolanveste un strat mare de grasime decat un abdomen plat, secretul este sa mananci alimente cat mai bogate in vitamine si minereale si sarace in calorii. Renunta la pseudo-alimentele procesate ( faina si alimentele care o contin, zaharul, conservele, produsele pasteurizate la temperaturi inalte, lactatele obtinute industiral, nucile si semintele prajite, margarina, paine, orez, bauturi racoritoare, cereale etc).

Ce mai ramane sa mananci? dau copy la ce am scris in alta parte:

carnea: de vita, oaie, curcan, pui, porc, tot posibilul sa fie crescute natural, cu iarba si mai putin cu cereale sau nutreturi speciale.

-peste: de preferat pestele oceanic (macrou, sardine, hering, somon etc) deoarece este bogat in grasimi sanatoase (inclusiv omega 3).

-oua de la tarani sau de la tara (pntru minte teoria conform careia galbenusul ar creste colesterolul este de domeniul rizibilului, eu manac 6-7 oua/zi cu tot cu galbenus care este foarte bogat in vitamine si minerale, nu imi fac griji, mai ales ca am facut analizele si au iesit ok)

-legume: spanac, morcov, mazare, naut, linte, hrisca, ceapa, usturoi, morcov, telina, sfecla, salata, varza, spanac, broccoli, conopida, fasole verde, dovlecel, vinete, rosii, castraveti, sparanghel, ciuperci etc.

-nuci, seminte, alune, migdale, seminte de in, de mac, de susan, etc (toate crude), iti furnizeaza grasimi sanatoase, proteine, fibre, vitamine, minerale, iar daca sunt mestecate bine dau o senzatie de satietate mare.

-lactate fermentate, branzeturi fementate: iti va repopula intestinele cu "bacterii prietenoase" adica flora intestinala benefica, eu imi fac iaurt cu lapte si smantana de la tara sau de la tarani.

-fructe: dar sa nu faci exces, deoarece contin fructoza in mare parte, chiar daca nu creste insulina, favorizeaza depunerea de strat adipos.

| zhady a răspuns:

@constantaproca - sa nu consume grasimi? in schimb vad ca recomanzi numai prostii, tot nu pot sa realizez de unde atata tupeu, sa dezinformati lumea in asemena hal.

| johnny_1840 a răspuns:

Sa mergi cu mine sa mancam cate 3 prajituri fiecare si sa bem collawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ubita, efectele nu se vad imediat ci in timp, anul acesta in loc sa cresti 4 cm ai sa cresti 2, si mai tarziu ai sa ai reumatism pentru ca te-ai privat de calciul necesar oaselor tale si de vitamine si tot asa, restul carentelor apar pe parcurs, nu imediat, si esti tanara organismul tau lupta sa suplineasca deficitele dar nu este bine.
Si mai depinde si de altceva, de depozitele de minerale acumulate pana acum.

| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre slabire pe Sportaholic www.sportaholic.ro