| ღArySოﺁℓεღ a întrebat:

Se poate dona sange daca suferi de psoriazis?
Am mai donat acum trei luni, insa nu stiam ca acesta este psoriazis si nu am fost anuntata ca analizele au iesit negative. Din ce am citit, parerile sunt impartite, inclusiv in centrele de transfuzii din tara.
Daca nu se poate dona, as dori sa stiu de ce. Pana la urma este o afectiune a pielii, cu ce afecteaza sangele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Din pacate, daca ai aceasta nefericita afectiune nu vei putea dona sange. Psoriazisul da niste modificari ale elementelor regasite la nivelul sangelui (cum ar fi transaminazele, leucocitele etc) fapt pentru care sangele tau nu este tocmai "bun" pentru donare. Sangele tau contine genele acestei boli, gene care printr-o transfuzie de sange s-ar transmite si la cel care primeste sangele si in final, acesta din urma, ar avea o predispozitie sa faca boala. In plus, markeri hepatici pot fi si ei modificati in special transaminazele (TGO/AST si TGP/ALT) dar nu numai.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poata dona daca nu faci tratament pentru psoriazis.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu nu poti dona, pentru ca boala este pe lista criteriilor de excludere permanentă de la donarea de sange.
Nu se permite donarea din cauza anormalitatilor la nivelul limfocitelor din sangele persoanei infectate, cauza care duce la aparitia acestuia.