| deeeeea1 a întrebat:

As vrea sa stiu care sunt conditiile care trebuie indeplinite pentru donarea de sange. Am citit pe mai multe site-uri si parerile sunt impartite, as vrea sa stiu de la cineva care a mai donat sau un medic daca se poate! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Eu am donat sange si aveam 50 de kilograme.

Citeste aici:

"
Varsta cuprinsa intre 18-62 ani;

Greutate corporala minima a donatorului: 50 kg;

Tensiunea arteriala: maxima sa nu depaseasca 200 mmHg iar minima 100 mmHg;

Donatorul sa nu prezinte afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;
Intervalul de timp intre doua donari de sange nu poate fi mai mic de 60 zile."

http://doneazasange.ro/

5 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Trebuie sa ai peste 18 ani si peste 50 de kilograme.
Daca esti fata - Nu ai voie sa fii in perioada menstruatiei cand vrei sa donezi sange.
Trebuie sa fii sanatoasa, inainte de a dona o sa-ti faca cateva testari din sange.
Cam atat.

| deeeeea1 explică (pentru evenso):

Mymed in postarea sa scrie ca trebuie sa ai peste 57 de kg tu spui 50. sunt pareri impartite

| evenso a răspuns (pentru deeeeea1):

Eu am donat sange si aveam 50 de kilograme.

Citeste aici:

"
Varsta cuprinsa intre 18-62 ani;

Greutate corporala minima a donatorului: 50 kg;

Tensiunea arteriala: maxima sa nu depaseasca 200 mmHg iar minima 100 mmHg;

Donatorul sa nu prezinte afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;
Intervalul de timp intre doua donari de sange nu poate fi mai mic de 60 zile."

http://doneazasange.ro/

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Ti se fac analize de sange si-ti va spune daca esti apta pentru a dona.
Daca ai boli cu transmitere sangvina iti dai seama ca nu poti.

Sanatate!

| deeeeea1 explică (pentru DraudeS):

Eu ma refer la greutate, etc.