| andreiboss31 a întrebat:

De ce unii oameni spun ca nu este bine sa donezi sange.De exemplu, acum trei luni cand am donat sange, parintii mei mi-au spus sa nu mai donez deoarece imi afecteaza sanatatea....cica imi va da sangele pe nas.Dar asta se intampla doar cand ai tensiunea foarte mica, asa stiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ti se intampla nimic. In afara de faptul ca te simti un pic obosit o zi sau doua, nu exista nici un pericol pentru sanatate.
Cei care spun ca nu este bine sunt foarte marginiti si cred in tot felul de chestii vrajitoresti, fara suport real. In plus, sunt genul egoist care nu vor sa ajute pe nimeni. principiul este: de ce sa dai, ce iti face vreun bine? lasa-l pe altul sa moara ca doar nu te doare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este bine sa donezi doar daca ai contraindicatii.
Pentru un om sanatos chiar este bine sa doneze sange, bineinteles ca nu prea des si nu-i afecteaza sanatatea.

| MenInShadow a răspuns:

Nu iti afecteaza sanatatea in nici un fel, ai dreptate cu cursul sangelui pe nas, se intampla doar atunci cand ai tensiunea foarte mica.
Daca donezi sange, faci un lucru bun nu rau, nu ioti afecteaza sanatateawinking

| Trynda a răspuns:

Nu e nimic prietene. Daca donezi nu se intampla nimic rau. Mai schimbi si tu sangele.

| Arbaless a răspuns:

Cand donezi sange tensiune scade, de asta faza cu nasul, parerea me e ca e un lucru foarte frumos sa donezi sange happy

| NicoleClaudia a răspuns:

Beneficiile donarii pentru organism:
Daca donezi iti ajuti organismul sa-si improspateze sangele, si sa-si creasca imunitatea. De asemenea, o donare sange scade cu 30% riscul de paralizie si de accident vascular. Un plus? In urma donarii rezistenta la traumatisme creste, iar in cazul unui accident, organismul se va reface mai usor, fiind deja obisnuit cu pierderea de sange si inlocuirea lui.