| DeeaOcHiSoRyCaPrUi a întrebat:

Se poate naste un copil sanatos "tun" daca mama fumeaza in primele 5 luni(zilnic) ale sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu conteaza cand fumeaza mama. Fumatul afecteaza fatul oricum. Se zice (medical) ca efectele tutunului ies dupa 10 ani.

| 93Anna93 a răspuns:

Nu va fi nici macar sanatos, ca sa nu mai spun ca santos tun este exclus sa fie. Fumatul afecteaza oricum.Nu conteaza in ce perioada a sarcinii fumeaza mama. Daca fumeaza, este suficient. Afecteaza si fumul pe care il inhaleaza mama accidental, atunci cand sta in prezenta unor persoane care fumeaza( fumatul pasiv).

| Mefist0 a răspuns:

Nou născutul va fi afectat oricum. De *preferat* ar fi ca mama să nu fumeze deloc pe timpul sarcinii.