| Monika27 a întrebat:

A avut cineva veruca plantara la picior? Sunt disperara, nu mai pot sa merg. Am incercat sa tratez cu Duofilm, dar fara rezultate. Azi am fost la farmacia tei si mi-au recomandat Kolodium forte. Ideea e ca eu am indepartat pielea moarta din jurul negului, am nevoie de o solutie care sa eliminile radacinile lui si inclusiv virusul din corp. M-am gandit si la cauterizare insa am inteles ca exista posibilitatea sa reapara. Va rog sa ma ajutati daca ati trecut prin asta. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ah, leacuri naturiste... astea rar sunt efective. Sau daca sunt efective sunt pentru ca au fost rafinate substantele chimice extrase din plante.

| Pati2500c a răspuns:

Daaa am avuttt, doamne ce am patit cu ea. Am fost la dermatolog si mi-a dat o solutie care o ingheata, ca un fel de spray. Inainte incercat cu Verrufilm, dar nu a mers. Incearca cu solutia aia care ingheata vor sti cei de la farmacie

| Monika27 explică (pentru Pati2500c):

Nu stiu sincer cum arata cand este spre vindecare. Am inmuiat piciorul in aoa cu sare si bicarbonat si am indepatat pielea moarta din jur. Acum de cand ma dau cu solutia asta, Kolodium forte, parca apare din nou pielea moarta, dar totusi observ ca a iesi la suprafata partea aceia maro. Off oare asa trebuie sa arate cand se vindeca? Sau se formeaza din nou pielea in jurul lui pentru ca nu actioneaza solutia?

| Pati2500c a răspuns (pentru Monika27):

Eu aveam o pila speciala, dupa ce tineam piciorul in apa, faceam cu pila pe veruca si apoi dadeam iar cu solutia care o ingheta. Am avut plasturi dar nu au niciun efect. Nici cu verufilm nu a mers. A mers cu solutia de inghetat, dar nu stiu cum se numea

| Minodora32 a răspuns:

Si eu am avut urata de tot. Am inceput cu plasturi de la farmacie speciali pentru veriga. Apoi am pus Duofilm. Apoi dupa vreo saptamana am pus bitter suedez, si crema de rostopasca inca vreo sapatmana.

Si tot aveam impresia ca nu trece si i-am dat pace. Dupa vreo luna am vazut ca se usuca si vine jos ca si o coaja.
Trebuie sa vina cu tot cu partea interioara (ochiul), nu doar pielita de la suprafata.

Mai sunt si pe net idei:
https://www.mediculmeu.com/boli-si-tratamente/dermatologie/verucile.php
https://www.mediculmeu.com/boli/afectiunile-tegumentului/verucile.php

Medicamente:
https://www.esanatos.com/......v14691.php
https://www.scritub.com/medicina/Negi-si-veruci2214111015.php

Sper sa ajute

| Monika27 explică (pentru Minodora32):

Multumesc mult. Am incercat exact cu ce scrie in link, adica cu Duofilm( acid lactic si acid salicilic). Acum ma dau cu o solutie cu aceleasi substante de baza + rostopasca. Parca din nou se formeaza pielea moarta in jurul lui. Nu stiu daca asa trebuie sa arate ca se vindece, sa scoara la suprafata radacina.

| Monika27 explică:

Dragilor, am reusit cu Kolodium Forte, in doua zile a scot tot ce era acolo. Am ramas cu o gaura in piciorsad. Acum nu stiu cum sa procedez, trebuie bandajata si tratata. Mi e frica sa nu mai fi ramas ceva inauntru, insa nu mai pot sa pun kolodium ca ar sapa si mai mult. sad Sanatate!

| JicaContra a răspuns (pentru Monika27):

Multumesc pentru intrebare, SI raspuns, si eu am o tona de negi, inca nu ma deranjeaza, dar nici nu strica sa ai o solutiewinking

| Monika27 explică (pentru JicaContra):

La mine era ceva mai urat, era plantar, nu mai puteam sa merg. In 2 zile am scapat cu kolodium, nu mi venea sa cred. Imi ramasese o gaura in picior dar acum sunt ok.