| thewolf1222 a întrebat:

Acum 2 luni mi-am facut niste analize si am ficatul marit putin, am început să fac tratament. Merg de 2 ani la sala de un an folosesc proteina, si creatina de jumatate. Sa afecteze cu ceva? eu i-am spus doctoritei respective ca folosesc suplimentele astea si mi-a spus că nu afectează cu nimic, dar acum ceva timp, mancam des fast-food, cola, red bill. asta o fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VICTORTPURO a răspuns:

La faza cu fast-food iti dau dreptate, dupa ceva timp de consum intens pot aparea ceva dereglari la rinichi, bila, pancreas depinde deja de caz si persoana, te-as sfatui daca tot faci sala sa te alimentezi cu ceva sanatos s-au cu mancare care nu iti va aduce organele la asa stare, multa sanatate.

| thewolf1222 explică (pentru VICTORTPURO):

Multumesc. Mananc sanatos de cand practic sala, dar am exagerat o luna de zile..acum clar ca am lasat tot. Multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La probleme cu ficatul nu ai voie sa manaci fast food deloc, nici coca cola, nici red bul.
Mancare dietetica, fara prejeli, fara grasimi, fara sucuri, fara energizante, cola si cafea.

| alex0297 a răspuns:

Salut!
Ar pute fi si de la alcool, nu ai baut cumva putin mai mult pe la petreceri? Teoretic fast food-ul nu ar trebui sa cauzeze hepatomegalie(cel putin nu intr-o luna), dar daca consumai mult cola si redbull ar putea sa cauzeze acest lucru dar nu cred ca ar aparea hepatomegalia asa rapid de la ele. Incearca sa iti amintesti si daca nu cumva ai luat paracetamol pentru ceva sau alte medicamente ca si ele pot duce la aceasta afectiune. Poate ar fi indicat sa mergi sa donezi sange ca sa fii sigur ca nu ai luat cumva un virus hepatic, daca nu ai facut abuz grav sau pe termen lung nu cred ca ar trebui sa ai hepatomegalie. Daca donezi sange primesti 60 de lei pe care ii poti folosi pentu mancare, ti se fac analizele de rutina dar si cele pentru hepatitele virale(+hiv, sifilis) si faci si o fapta buna. Plus iti afli grupa sanguina.

| thewolf1222 explică (pentru alex0297):

Nu beau si nici nu fumez

| alex0297 a răspuns (pentru thewolf1222):

Ok, e alegerea ta, nu am zis-o ca pe un repros, toti mai bem putin alcool cateodata. Ai folosit paracetamol sau alte medicamente in ultimul timp?