| Preduna_Cristi_1995 a întrebat:

Acum 2 zile m-a muscat o insecta in iarba nu stiu sigur ce a fost, m-a muscat de 3 ori, si mi s-a umflat piciorul si am o mancarime si este tare zona muscaturii. E ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Mergi urgent la medicul de familie acesta va sti ce este de facut.Umflarea piciorului si pruritul sunt reactia alergica la ceea ce te-a muscat (la veninul isectei). Medicul de familie iti va prescrie un tratament cu antihistaminice sau daca va considera ca este necesar, iti va da trimitere la un dermatolog.Multa sanatate.

| ACTH a răspuns:

Decat sa pui intrebari pe TPU, mai bine consulta un medic, noi nu putem sa-ti dam un verdict. Poate sa fie o ciupitura banala de tantar, sau una de o capusa, sau, mai rau, de vreun paianjen otravitor. Du-te cat mai rapid la doctor si sanatate! Bafta multa!