Întrebare recomandată | Lil71 a întrebat:

Buna seara.Am 41 de ani si sunt intr-o situatie disperata. In septembrie anul trecut am avut o stare de lesin, amorteli si furnicaturi in maini si picioare. In cele din urma mi-am revenit dar seara am avut iar un atac, simteam o frica nejustificata ca nu mai pot face fata.Am facut analize de sange, control endocrinologic si nu mi s-a depistat nimic. Starile au continuat mai multe zile plus m-au ingrijorat starile de confuzie.Parca aveam creierul amortit si nu puteam sa mai gandesc limpede.DIn decembrie 2012 parca mi s-a pus o ceata pe cap si o stare de confuzie puternica, memorie slaba si lipsa de concentrare plus o stare de frica nejustificata.Am fost la psihiatru si mi s-a dat zoloft 1 pastila ziua si jumatate anxiar noaptea. Am inceput sa iau tratamentul si sa fac psihoterapie dar nu vad niciun rezultat. Puteti sa ma ajutati cu un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Sunt semne de depresie asociata cu anxietate si atacuri de panica! am trecut si trec exact prin ce treci tu! daca in doua cel mult 3 saptamani nu simti nicio ameliorare, anunta medicul psihiatru pentru a schimba tratamentul! si mie mi s-a intamplat sa nu am rezultate de la unele medicamente dar de la altele da! in rest, autocontrol, nu ai nimic grav, mintea ta creeaza toate senzatiile, rugaciune si rabdare! din pacate este crunt sa suferi de asa ceva, vorbesc din proprie experienta! ameliorarea se vede in timp, cu pasi foarte mici, nu vei fi bine de la o zi la alta! si, ca si altcineva care ti-a raspuns inaintea mea, si eu as fi recomandat xanax in loc de anxiar, iti spun iarasi din experienta! multa sanatate iti doresc si curaj, nu esti singura persoana care traieste cu simptomele astea cumplite!

4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

O stare de anxietate sigur.
Pentru circulatie poti consuma ginko biloba de la plafar si omega 3( sunt naturale si foarte foarte bune).
Iar pentru anxietate gasesti fel si fel de ceaiuri.
Succes. Fii puternicahappy

| Empathizer a răspuns:

Mergi si la un consult neurologic.
Ar mai trebui sa stii si ca medicamentele recomandate de psihiatru nu au efect instantaneu, primele rezultate incep sa se vada abia dupa 4 saptamani.

| Generalul a răspuns:

Cel mai probabil e vorba de o stare de anxietate, cuplata cu atacuri de panica. Fizic nu ai nimic, incearca sa nu te sperii cand mai simti starile astea si sa te gandesti la un lucru: Nu ai nimic, iar frica, chiar daca este irationala, atinge un maxim care dispare in 15 minute, mai mult de atat nu poate fi sustinuta de adrenalina corpului uman. Deci uita-te la ceas si vezi ca daca trec 15 minute nu ai patit nimic si te vei simti mai bine happy

| marcous a răspuns:

Zoloftul are nevoie de macar o luna de zile sa inceapa sa-si faca efectul si de macar 3 luni de zile sa inceapa sa echilibreze sistemul nervos.
Rezultate se vad si dupa 1-2 saptamani, dar nu notabile.
Eu in loc de anxiar as fi recomandat xanax 0, 25 mg una dimineata si una seara.