| DeMiReL148 a întrebat:

Buna seara
Am epilepsie de la varsta de 18 ani si acum am 23 de ani. Am avut doua crize severe de epilepsie. Una la 18 ani si a doua in septembrie anul asta la munca. Amandoua crize au fost necesare cu ingrijire medical. Dupa a doua criza am fost in concediu medical o luna si dupa concediul medical mi-am dat demisia. Acuma ramana sa imi fac o pensie de handicap. Cum se procediaza pentru a ma pensiona? Ca nu mai pot lucra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista "pensie de handicap", ci pensie de invaliditate sau "de boala"(platita de stat). Pe langa pensia de invaliditate, avand epilepsie cu debut la 18 ani, vei putea obtine si o indemnizatie de handicap( platita de administratia locala).
Pentru a obtine atat pensia de invaliditate(boala) cat si indemnizatia de handicap va trebui sa te prezinti la 2 comisii de expertiza si sa intocmesti 2 dosare medicale care sa contina, in principal, examen neurologic cu precizarea diagnosticului, a tipului de criza si a frecventei crizelor sub tratament, cu confirmare EEG, insotit de documente medicale vechi (copii xerox bilete de iesire din spital, fise dispensarizare)din care sa reiasa data de debut a bolii.Despre alte acte necesare completarii celor doua dosare, te informezi de la fiecare comisie in parte!
Asadar:
*Pentru pensia de invaliditate te prezinti pentru evaluare si stabilirea gradului de invaliditate la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca din cadrul Casei Judetene de Pensii din judetul tau de domiciliu(poti afla adresa unde functioneaza acesta comisie daca intrebi, direct, la casa de pensii din judetul tau).
*Pentru obtinerea indemnizatiei de handicap si incadrarea intr-un grad de handicap te prezinti la Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap din cadrul Serviciului de evaluare complexa a persoanelor adulte, Acest serviciu functioneaza in cadrul D.G.A.S.P.C -ului din judetul tau(Directia de Generala de Asistenta Sociala si Protectie a Copilului).

p.s. Trebuie sa fii atent la care dintre cele doua comisii va fi necesar sa depui acte in original ( nu sub forma de copie dupa act)! Aceasta, pentru a stii la care dintre cele doua comisii sa mergi mai intai --- previi, in acet mod, situatia de a ramane fara acte/documente in forma originala!
Sanatate si numai bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa-ti dea recomandare pentru comisia medicala si ti explica el ce trebuie sa faci.

| KiszMy a răspuns:

Nu există așa ceva. Toți visați la pensii.