| 1991aurel a întrebat:

Ma numesc Niculescu Ecaterina si sunt bolnava de Parkinson si as dori sa stiu daca ma pot pensiona medical deoarece nu mai pot munci din cauza tremorului pe partea dreapta si totodata nu mai pot tine nimic in mina ca le scap iar pe cartea de munca am decit 8 ani. Se poate sau nu iesi la pensie? Pensie cu grad de handicap am si am gradu 3 si o pensie de 35 roni. Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

V-am mai raspuns la intrebarea dv., dar cu acesti parametri noi, va recomand ca in momentul in care mergeti la comisia de revizuire periodica, sa solicitati schimbarea gradului de invaliditate de la gr. 3 la gr. 2, in baza recomandarilor/referatului intocmit de medicul de specialitate, la care va rog sa adaugati si un alt referat de la un alt medic de specialitate(interne, cardiologie, sau orice alta specialitate) pentru alte boli pe care le mai aveti(intotdeauna mai sunt si alte afectiuni ale organismului). Si, cum totul depinde de comisia de expertiza, aveti GRIJA sa gasiti "INTELEGERE...
Dupa ce veti face aceste demersuri, vedeti cat este venitul lunar respectiv si in cazul in care este m. mic decat ajutorul social acordat de primarii... faceti-va formele pentru acordare de ajutor social, iar pentru zilele cand santeti obligata sa participati la "munca voluntara" in cadrul primariei... duceti scutire medicala. Din cate stiu, ajutorul social este 280-300 roni. Sanatate...

2 răspunsuri:
| lora_9285 a răspuns:

Sa inteleg ca doriti sa primiti pensie pe caz de boala definitiv? Iar acum va aflati in campul muncii, pensionata pe caz de boala cu drept de munca o jumatate de norma? Sper ca am inteles bine! Daca asa sta treaba, la obtinerea pensiei pe caz de boala la limita de varsta nu va afecteaza vechimea pentru ca, d-voastra sunteti o persoana care va incadrati in categoria celor care din motive medicale va-ti pierdut capacitatea de munca. Dar in schimb, va afecteaza varsta. Daca nu aveti anii pentru a va incadra la limita de varsta, atunci este posibil sa ramaneti asa pana la indeplinirea anilor.
Pote nu am inteles bine si va mai dau un alt raspuns. Daca in prezent primit numai un ajutor de handicap si sunteti angajata, cu boala d-voastra, puteti obtine o pensie pe caz de boala.Pt obtinerea unei pensionari in saemenea conditie, baremul era de 5 ani vechime.Mergeti la medicul de familie si cereti ajutorul pentru a va intocmii dosarul medical. Dupa ce la-ti intocmit va prezentati cu el la(comisie)expertiza medicala.Succes si multa sanatate!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Parkinson.

http://www.topmedica.ro/blog/fata-nevazuta-a-bolii-parkinson/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)