| DeddyJ60 a întrebat:

Buna, am auzit ca creste pensie de handicap luna asta septembrie 2020, este la 375 lei pana la cat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de handicap, doar pensie de invaliditate si indemnizatie de handicap si o buget personal complementar, acestea fiind in functie de gradul de handicap, conform art.58, alin.4 din L.448/2006, citez:
"(4) Adultul cu handicap beneficiază, în condiţiile prezentei legi, de următoarele prestaţii sociale:
  a) indemnizaţie lunară, indiferent de venituri:
  (i) 70% din indicatorul social de referinţă, prevăzut de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, pentru adultul cu handicap grav;
  (ii) 53% din indicatorul social de referinţă, prevăzut de Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, pentru adultul cu handicap accentuat;
  b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
  (i) 30% din indicatorul social de referinţă, prevăzut de Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, pentru adultul cu handicap grav;
  (ii) 22% din indicatorul social de referinţă, prevăzut de Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, pentru adultul cu handicap accentuat;
  (iii) 12% din indicatorul social de referinţă, prevăzut de Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, pentru adultul cu handicap mediu."
ISR este in prezent de 500 de lei. Indemnizatia si bugetul complementar se cumuleaza, astfel ca pentru handicap grav acestea vor fi de 100% din ISR, respectiv in suma de 500 lei.

| DeddyJ60 explică (pentru Ioandelasal):

Deci, cat mai exact la handicap accentuant?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeddyJ60):

Pentru handicap accentuat va fi 385 lei (500 x 77%).

| DeddyJ60 explică (pentru Ioandelasal):

E aceelasi, 375 lei... aiurea ca nu s-a marit deloc de 2 ani