| scosmynnnn a întrebat:

Buna seara, am folosit minoxidil 5% de la foligain si mi s-a iritat scalpul. Am întrerupt minoxidilul de 3 zile dar degeaba, ma mănâncă scalpul îngrozitor si nu pot dormi noaptea. Pana ajung la dermatolog nu știu ce sa fac, nu reușesc sa ma odihnesc. A mai pățit cineva asa ceva? Am nevoie urgenta de ajutor de la persoane care au pățit... Ajung la dermatolog in 3 4 săptămâni ca atunci m-a programat, e cea mai recenta data la care ma poate programa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Pana ajungi la medic cumpara mixtura mentolata de la farmacie pentru ameliorarea pruritului.
Sanatate,

| scosmynnnn explică (pentru ioana748):

Buna si multumesc pentru răspuns.
Care mai exact? Am găsit mai multe tipuri. Ma gândesc ca pentru scalp e diferit fata de restul corpului.

| ioana748 a răspuns (pentru scosmynnnn):

Cu placere,

Cea de la Vitalia.
Nu exista special pentru scalp. O sa simti o senzatie ciudata dar te ajuta cu mancarimea.

Poti intreba la farmacie daca iti recomanda eventual altceva pentru prurit (mancarimea) in zona respectivă.

| scosmynnnn explică (pentru ioana748):

Mersi mult, m au ajutat raspunsurile tale.
Cu mixtura mentolata mi au trecut mâncărimile alea care nu ma lasau sa dorm, inca mai am ca na. Inca nu s-a vindecat scalpul de tot in timp asa scurt, mai ales ca imi si pun mana in cap într-una.
Mersi mult.

| ioana748 a răspuns (pentru scosmynnnn):

Cu drag,
Bine ca te simți mai bine.
Multumesc pentru funda.
Toate cele bune.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Minoxidilul aplicat pe piele/par nu ajuta cu nimic. Minoxidilul trebuie luat pe cale orala pentru a ajuta contra cheliei.

Deci, da, raspunsul e minoxidil, dar nu cum crezi tu.

| Dragobeta a răspuns:

Ai facut alergie sau intoxicatie de la supradoza. Ar trebui sa mergi urgent la un medic, chiar medicul de familie.

| Robert2526 a răspuns:

In general cam toti cate il utilizeaza patesc asta, desi majoritatea spun ca e o "usoara mancarime". In niciun caz sa nu te dai cu mixtura in cap. Daca mergi la farmacie, exista niste spume speciale cu care poti sa te dai pe cap pentru ameliorarea mancarimilor. Ai si cojite pe scalp? se vede iritat?

| scosmynnnn explică (pentru Robert2526):

Eu am si dermatita seboreica dar doar pe fata, nas. De o săptămână mi s-au uscat urechile si fruntea ca si cum sunt deshidratate si m-a luat usor usor cu mâncărimi pe scalp. M am scărpinat fara sa mi dau seama ca e o problema pana am ajuns zilele trecute în situația asta. De cand imi dau cu minoxidil fac si mătreață foarte rău, imi ninge din cap.
Se vad 2 3 bube in zonele unde ma scarpin. Am fost la farmacie si am luat mixtura si mi-a mai dat calciu cu niste pastiluțe mici care se numesc Aerius 5mg.
Am dat si cu mixtura in cap am luat pastilele respective si vad ca m au lăsat mâncărimile. Am si dormit puțin, acum sa vad ca trebuie sa-mi fac baie ca sunt alb in cap de la mixtura și trebuie sa plec la munca. N am nicium șampon special, dar nu mai dau decat cu apa in cap pana imi trece, maxim sa cumpăr un șampon special dar am uitat sa întreb de dimineață.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru scosmynnnn):

Baiat, head&shoulders cel mai bun sampon.
Si eu eram alb in barba cand foloseam minoxidil, e normal, usuca foarte tare... stii cum scapam? Ma dadeam, peste 4-5 ore aplicam urlei de argan in barba si nu mai aveam treaba.

| scosmynnnn explică (pentru SkandallKamataru):

Eu l am întrerupt, nu știu dar mi se iritase scalpul rau, m-am si scărpinat rau si d aia..imi mai si ninge din cap, fac o mătreață și cojite, e prea de tot.
O sa vad pe viitor daca mai încerc, cand ajung la dermatolog o sa stabilim împreună.
Mersi de răspuns happy

| SkandallKamataru a răspuns (pentru scosmynnnn):

Data viitoare incearca spuma de par de la kirkland, de la lichid faci coji mereu.

| scosmynnnn explică (pentru SkandallKamataru):

Spuma tot pe baza re minoxidil este? Nu te irita asa rau ca soluția asta?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru scosmynnnn):

Tot minoxidil dar nu are propilen-glicol, este putin mai scumpa si se usuca in 3 minute, nu trebuie sa stai cu ea pe cap 2 ore sa se usuce.
Pui jumatate de capac, asta ar insemna 1ml ca reper.

| SkandallKamataru a răspuns:

E o reactie normala sa ai mici mancarimi si roseata initial, apoi se obisnuieste scalpul.
1. Folosesti zilnic minoxidilul de 2 ori, cate 1ml la fiecare aplicare, din 10-12 in 10-12 ore, il lasi sa actioneze minim 4 ore, seara te speli pe cap cu un sampon hidratant cu uleiuri naturale, nu care-ti usuca capul (sau poti incerca head&shoulders dar asta iti usuca scalpul, si poti folosi un ser hidratant pentru scalp.
Asta iti cauzeaza tie mancarimea, scalpul nespalat, uscat si nehidratat.

| scosmynnnn explică (pentru SkandallKamataru):

Mici mâncărimi? Nu pot dormi deloc, sunt disperat, ma mănâncă în ultimul hal, imi fac baie zilnic cum sa fie nespălat?
N am pomenit asa ceva in viata mea asa mâncărimi, mai bine sa te doara crede-mă decat sa ai mâncărimile astea.

| scosmynnnn explică (pentru SkandallKamataru):

Folosesc de 2 luni jumate apropo, nu de o săptămână.