| Stroe_Clara_1996 a întrebat:

Buna seara, am fost diacnosticata cu steatoza hepatica ce inseamna si cat de grav este? stie cineva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Steatoza hepatica este incarcarea ficatului cu grasimi. Este reversibila, dar trebuie sa cautati si sa tratati cauza. Cel mai frecvent cauza este consumul exagerat de alcool, infectia cu virus hepatitic C, obezitatea, dietele bogate in glucide si grasimi.

| Stroe_Clara_1996 explică (pentru Brigaela):

Multumesc.nu este din cauza alcoolului ca nu consuma

| Brigaela a răspuns (pentru Stroe_Clara_1996):

Am scris cele mai frecvente cauze, nu am acuzat pe nimeni.

| Stroe_Clara_1996 explică (pentru Brigaela):

Nu am spus ca rautate.

| Brigaela a răspuns (pentru Stroe_Clara_1996):

Nu am banuit nici o rautate, amm vrut sa nu se simta nimeni vizat, fiindca nu am fost deloc malitioasa. Stiu ca pentru un pacient care nu bea, insinuarea poate fi suparatoare si respect asta.