| ionika17 a întrebat:

Inca ma deranjeaza in zona ficatului - steatoza hepatica moderata.
Buna Ziua! Acum vreo doua luni jumate am fost diagnosticat cu steatoza hepatica moderata.Mi s-a spus sa tin regim cu legume fierte (la care asta si fac) nu mananc grasimi, dulciuri doar legume fierte si crude. Fructe si iaurt + ca mi-am cumparat si haltera si pentru a mai slabi burta, nu e chiar mare se vede doar daca dau tricoul jos mai fac si exercitii, genuflexiuni si cate 200 pe zi, abdomene, flotari si exercitii ce am mai vazut pe net.Problema ca ma doare destul de tare in zona ficatului cu un fel de slabiciune in zona aceea si cand fac exercitile si chiar daca nu le fac, mai beau si ceaiuri anghinare, amurariu si papadie. Durerea tot nu trece orice as face, nu e permanenta dar cand doare imi vine sa stau doar in pat.Ar putea fi altceva mai grav?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru steatoza alaturi de regim e nevoie de suplimentare cu silimarina pe o perioada de minim 3 luni de zile.
Recomand silimarina aceasta deoarece se ia 1 capsula /zi : https://comenzi.farmaciatei.ro/......ty-p300801
La o adica poti lua orice tip de silimarina de la orice producator, poti intreba farmacistul ce si cumwinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar putea.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medic pentru a afla.Si poate ar trebui sa te interesezi daca ai voie legume si fructe la cuptor, deoarece si asta e un mod sanatos de a le gati.

| ionika17 explică (pentru cartedecitit):

Nu beau alcool

| cartedecitit a răspuns (pentru ionika17):

Mergi la medic sa verifice.

| Simpatic a răspuns (pentru cartedecitit):

Este o idee prost inradacinata cum ca ciroza sau steatoza sunt doar de la alcool, exista steatoza non-alocoolica, boli de ficat fara legatura cu bautul!
Sa nu dam vina mereu pe alcool
In prezent cand totul este aditivat, mai mult afecteaza mancarea plina de E-uri decat daca ai bea alcool natural 'de tara'; evident alcoolul nici nu il mai pun in discutie cat rau face ficatului.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Nu m spus ca doar de la alcool, uitate la linkuri, eu doar l-am intrebat sa vad daca bea si alcool, pentru ca doar face mai mult rau, consumul de alcool e des intalnil in europa, de aceea am intrebat

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Nu are legatura cu E urile cu cu obezitateasad, ficatul gras se dezvolta ca punem grasimi pe el, cum punem in orice parte a corpului, si acolo avem celule grase, toata lumea a inceput sa dea vina pe E uri, unele E uri sunt vitamine, uitata la vitamina C, are o denumire ca E300

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt student la medicina, si stiu ce spun, e prost inradacinata, poate, dar la noi in tara consumul de alcool e asa de mare, incat orice persoana care are steatoza hepatica trebuie intrebat, deci, no comment:(
Alcoolul e alcool, nu conteaza cum este, tot aveti ceva cu natural sau artificial la alcool, si la multe altele
https://www.youtube.com/shorts/azRwP4GqCRo
uite un doctor pe Youtube care spune acelasi lucru. Deci nu mai folosii scuza e natural la otravuri.
Alcoolul face rau indiferent de unde vine sau cum este.

| Simpatic a răspuns (pentru cartedecitit):

Sigur nu are nicio legatura, ca unele E-uri prezinta toxicitate?
Dar de medicamente precum AINS?
Dar aditivi alimentari care sunt tot o parte E-uri si altii or purta si alta denumire, pe care ii contin sem-ipreparatele de exemplu?
Obezitatea de la ce se face? In primul rand nu de la ceea ce mananci?!
Nu a spus parintele medicinei Hippocrate, cu alte cuvinte "Esti ceea ce mananci"?
Nu vin aici sa fac postulate, dar steatoza se face si de la alcool, dar si non-alcoolica, obezitatea unii si-o fac cu mana lor, altii au afectiuni care duc la asta, ficatul gras poate fi si el de natura a regimului de viata (sedentarism) cat si datorat in urma unor afectiuni interne, totusi daca ne gandim ca procesul prin care ficatul devine gras este de natura metabolica ai si tu dreptatea ta!
Deci sa nu ne prea-marim in cunoastere, zic. Pace

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Nu spun ca nu exista E uri proaste dar am ajuns asa de obsedati de E uri incat nici nu ne documentam ce sunt de faptsad, orice se defineste ca E uri este rau, sad am dat deja exemplul cu vitamina C, dar nu numai aia, de ce la alcool sarim la concluzia ca natural e bun, dar la E uri toate sunt proaste?

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Normal, obezitatea creste si riscul de cancer, din cauza eliberarii de estrogen, ca sa dau un exemplu, diabetul de tip ca factor de risc principal e obezitatea, si multe altele, nu spun ca nuhappy
De aceea spun ca e important sa avem un regim in functie de boala, si daca nu este nimic care sa ne impiedice, variat, nu trebuie sa contina foarte multe calorii etc.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Pai, mi-a placut sa vorbesc, Pace.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

La obezitate sunt afectiuni cum e cea tiroidiana etc. ele sunt probleme metabolice, daca cineva are ficat gras, si manaci un regim normal cel mai probabil are o problema metabolica, se intampla: tiroida de exemplu.
Zaharul creste spike ul de insulina dar se si absoarbe prea repede, ceea ce inseamna ca ramane insulina, si deoarece nu are suf glucoza pe care sa actioneze, dda senzatia de foamesad
la fructe avem fibre ceea ce scade absorbtia carbohidratilor, mai sunt multe alte mecanisme, dar cam ceea ce se intampla la zahar se intampla si la sucuri, la stres hormonii produsi dau senzatie de foamesad, dupa ora 10, parca ne vine o foamesad
chesita cu nu manca dupa ora 6, nu e chiar adevarata, doar putin, nu avem voie sa mancam cu 4 ore inainte de culacre, pentru ca nu putem consuma caloriile si in chimb le depunem pe urm. zi

| Simpatic a răspuns (pentru cartedecitit):

Tu vorbesti din ce scriu altii in carti si ce expun pe Youtube, si altii vorbim din ceea ce ne invata viata, de la sutele si miile de evenimente pe cate le avem de infruntat zi de zi, se numeste cunoastere si este ceva palpabil, eram sigur ca esti doar o tabula rasa care ai fost bombardat cu 'cititul' si acum te dai mare pe aici. Empiricii inca au dreptate pana la contrariul in care AI va lua locul omului.

Am zis ca alcoolul daca este natural poate fi uneori mai putin nociv decat o mancare cu "pesticide", dar dumneata nu esti decat un robotel, nu ma mai incanta cu nimic faptul ca esti la medicina, acum cand e plina tara de medici iar lumea inca cauta pe net "recomandati-mi va rog un medic bun", e plina tara de medici si de stomatologi, daca intelegi aluzia cum ca stomatologii nu ar fi medici.

De ce alcoolul este uneori benefic cand este baut in cantitati moderate? vezi cazul traditiei francezilor si o sa intelegi, dar si acolo o sa mi-o dai tot ca la carte ca au aceia nu stiu ce enzima in ficat care descompune mai bine alcoolul.

Cei care citesc printre randuri primesc de la mine raspunsuri pe masura, cei care inteleg tot contextul primesc admiratie.

Bafta la medicina sper sa iesi mai medic decat medicii cu, care am fost invatati, poate asa nu vom mai cauta "medici buni", ca deah toti fac aceeasi scoala, deci aforismul spune ca toti medicii trebuie sa fie buni, nu doar unii, in realitate unii au facut scoala ca asa i-a fortat mama sau tata!
Sa stau acum la puricat fiecare fraza a ta in parte, este pierdere de timp, daca intelegeai si aveai IQ unui viitor medic nici nu trebuia sa ajungem sa ne mai dam replay peste replay, ca ne intelgeam din mers ceea ce am spus eu cu ceea ce ai spus tu, in schimb mi-am dat seama de cunostintele tale vaste cand ai venit cu explicatii parol scuzewinking

Ps: sunt sarcastic de fel, dar iarasi alde generatia geek si dexterpoint nu stiu ce reprezinta dictonul aplicabil lor este "cartea lumineaza dar nu desteapta"

Nici nu-ti mai raspund nu de alta dar ma irita pseudo-cunoscatorii.
Stima

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

La fast food e alta problema, caloriile sunt asa de indensante intr-un barbar asa de mic, incat nu te poti satura, noi nu ne saturam numai dupa factorul psihologic, de la hipotalamus, ci si stomacul in functie de plinitatea sa da si el o senzatie de foamesad, mai apare o chestie cu alieminte dense, deoarece daca mancam numai volum, la un moment dat ne saturam, nu ai simtit nevoia ca la o salata sa pui niste carne, cam de astasad
Dar si cu afectiuni exista regim specific, medical, plus medicatie pentru anumite afectiuni, deci nu sunt probleme.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

E o prostie am auzit de la medici ca de fapt nu avem nevoie sa vem deloc alcool, chiar de la profesori, il putem taia si de fapt e mai sanatos decat acel mic paharel de vin:(, dar acel mic paharel e pus pentru ca omul sa stie ce inseamna moderatie, daca vrei aceleasi efecte poti manca niste struguri:(
https://www.medicinenet.com/alcohol_and_nutrition/article.htm

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Orice medic intrebi iti va raspunde la fel.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Alcool are niste chestii benefice, dar nu e obligatoriu. Si iti pot da chiar si din pubmed, si orice medic mai mare si mai mic la fel spun. Bei pentru ca vrei:(
https://www.health.harvard.edu/......8091914796
https://edition.cnn.com/......index.html
pana si la chestia cu acele mici propritati te ataca in alta parte, nu e ceva win win:(

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Oricum ai dreptate, in ziua de azi se folosesc la greu otravuri, si mancarea e proasta, dar chestia este ca mancare avem nevoie, alcool si fumat, 0, mancare, numai sa nu facem exces, si gatasad

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Imi place ca imi spui ce iq am, fara sa stii ce iq amhappy, ia stai putin te refereai la alt tip de iq, nu la cel care il folosesc oamenii sa masoare inteligentabig grin
Am un bilet pe care scrie iq ul meu nici in un milion de ani nu ai ghici numarul de pe bilet, e dat de asociatia psihologilorhappy, asa de increzut ai fost aici.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Pe scurt nici nu ar conta daca alcoolul ar contine mai putine porcarii, ca nu avem nevoie deloc in alimentatie de alcoolsad, si efectele bune sunt downgradate de cele rele si de fapt ajungem la 0
De alimente, unele mai proaste, trebuie sa mancam

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Apropo am si chatgpt, tocmai pentru asta: ca ai spus cand ai ul va lua locul medicului,
Yes, even moderate alcohol consumption carries some risks. While moderate drinking is generally defined as up to one drink per day for women and up to two drinks per day for men, it's important to note that these guidelines are not a recommendation to start drinking if you do not already do so.

Some of the risks associated with moderate alcohol consumption include:

Health Risks: Even at moderate levels, alcohol can have negative effects on the body, such as liver damage, cardiovascular issues, and an increased risk of certain cancers.

Dependency and Addiction: Regular alcohol consumption, even at moderate levels, can lead to alcohol dependency and addiction for some individuals, especially those with a genetic predisposition or a history of substance abuse.

Mental Health Impact: Alcohol can affect mood and exacerbate symptoms of anxiety, depression, and other mental health conditions.

Impaired Judgment and Coordination: Even moderate alcohol intake can impair cognitive function and motor skills, leading to an increased risk of accidents and injuries.

Interactions with Medications: Alcohol can interact negatively with certain medications, reducing their effectiveness or causing harmful side effects.

Increased Caloric Intake: Alcoholic beverages are high in calories and may contribute to weight gain and related health issues if not consumed in moderation.

It's essential to recognize that individuals vary in their response to alcohol, and some people may be more susceptible to the negative effects of even moderate consumption. The decision to drink alcohol should always be made carefully and with an awareness of potential risks.

If you have any concerns about alcohol consumption or its impact on your health, it's best to discuss them with a healthcare professional who can provide personalized advice based on your medical history and individual circumstances. For some individuals, abstinence from alcohol may be the safest and healthiest choice.
El e de acord cu minelaughing

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Cam numai din astea o sa primesti cand o sa ia locul ai ulhappy
Deci na e de acord cu mine.
It seems you're asking about the comparison between eating food and consuming alcohol. These two are fundamentally different in their purposes, effects, and impact on the body.

Purpose: Eating food is essential for survival and provides the body with necessary nutrients, energy, and building blocks for growth and repair. It sustains life and supports various bodily functions. On the other hand, alcohol is a psychoactive substance consumed for various reasons, including socializing, relaxation, and enjoyment, but it is not necessary for survival.

Health Impact: Proper and balanced nutrition is crucial for maintaining good health and preventing various diseases. A healthy diet provides essential vitamins, minerals, proteins, fats, and carbohydrates that the body needs to function optimally. In contrast, alcohol is not considered a part of a healthy diet. Even moderate alcohol consumption carries certain health risks, as mentioned earlier.

Addiction Potential: While people can develop unhealthy relationships with food, food itself is not inherently addictive. However, alcohol has addictive properties, and some individuals can develop alcohol use disorders with prolonged or excessive consumption.

Nutritional Value: Food offers a wide array of nutrients that the body needs for growth, repair, and overall well-being. Alcohol, on the other hand, contains empty calories with little to no nutritional value.

Social Context: Food plays a significant role in cultural traditions and social gatherings. Sharing meals is a common way for people to bond and connect. Similarly, alcohol consumption is often socially acceptable and can be a part of social events and celebrations.

Regulation: Food consumption is essential and highly regulated by various food safety standards and guidelines. On the other hand, alcohol consumption is subject to legal restrictions and age limits in many countries due to its potential health risks.

In summary, eating food is essential for sustenance and overall health, while alcohol consumption is a discretionary behavior that comes with potential risks even in moderate amounts. Maintaining a balanced and nutritious diet is crucial for well-being, while alcohol consumption should be approached with caution and moderation, if chosen to be consumed at all.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Aditivi alimentar este si E300, deci na adaugam vitamine, tu nu ai citit ce am spus, am spus clar ca nu stim ce sunt E urile, ma refeream sa cautam pe net E urile si sa cautam ce inseamna.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am facut scoala fara ajutor, deci nu spune despre unii, nu stiu ce, nu ma cunosti, parintii nu m au ajutat deloc, uite cum generalizezi, cata meditatie tu crezi ca am luat toata viata, spune mi sa nu mor eu prost. sunt in o familie medie traiesc numai cu bunicii, de abia ne permitem cu facturile dar hai sa aruncam si pe meditatii, bravo.sad
Eu incerc doar sa nu fac genralizari asupra unei persoane dar vad ca tu faci asupra mea in prostiesad
Si tu crezi ca eu nu spun din experienta, majoritatea care vin la spital cu o boala, au fumat, au baut sau ambele, si mortalitatea lor e mai mare decat la mancaresad, deci e normal ca orice alcool, sa vreau sa-l opresc. Eu folosesc internetul nu pentru ca eu caut pe net bum bum, ci pentru ca este mai usor decat sa spun ca asta am vazut si sa mi arunce nu stiu cati. niste reprosuri, nu te gandi ca de aia arunc astfel de mesaje lungi.Incerc sa arunc dovezi sa fie imposibil de combatut argumentul, si cu articole, si cu ceea ce am citit, si cu exprienta mea in spital, deoarece eu nu beau alcool.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Nu are treaba cu sanatatea, dar din moment ce nu ai incredere in mine:
chatgpt I summon you:

It is important to note that not all French people drink alcohol, and drinking habits can vary from person to person. However, alcohol has played a significant cultural and social role in France for centuries. The reasons for the consumption of alcohol in France can be attributed to a combination of historical, cultural, and social factors:

Cultural heritage: France has a long history of wine production, dating back to ancient times. Wine has been an integral part of French culture, cuisine, and social gatherings for centuries. The country is renowned for its wine regions, such as Bordeaux, Burgundy, and Champagne, which have become synonymous with quality wine worldwide.

Social gatherings: In French culture, sharing a meal with family and friends is highly valued. During these gatherings, wine is often served and enjoyed as a complement to the food, enhancing the dining experience and fostering social connections.

Tradition and rituals: Wine and other alcoholic beverages are often associated with traditional rituals and celebrations in France, such as religious ceremonies, weddings, and national holidays.

Legal drinking age: In France, the legal drinking age for purchasing and consuming certain alcoholic beverages, like beer and wine, is relatively low compared to some other countries. This may contribute to a culture where young adults are introduced to alcohol at an earlier age.

Wine as part of the diet: Some studies have suggested that moderate wine consumption may have health benefits when integrated into a balanced diet. The Mediterranean diet, which is often associated with France and includes moderate wine consumption, has been linked to potential health benefits, including a reduced risk of heart disease.

Art and literature: French art and literature have often romanticized the consumption of alcohol, depicting wine and other beverages as symbols of sophistication, pleasure, and joie de vivre.

It is important to remember that while alcohol can be an enjoyable and culturally significant part of French life for many, excessive alcohol consumption can have adverse health effects. As with any cultural practice, moderation and responsible drinking are essential for maintaining a healthy lifestyle.

| cartedecitit a răspuns (pentru Simpatic):

Tu chiar crezi ca nu mi-am dat seama ce ai zis, inca de la primul raspuns m-am gandit daca sa scriu ca alcoolul e 0, raspunsul meu e acelasi, uitate din nou la raspunsuri, toate raman, vrei sa spui ca alcoolul natural e mai bun decat mancarea imbogatita cu adausuri si pesticide eu am spus ca nici nu stii ce sunt alea adausuri, pesticidele fac mai rea mancarea dar nu ca alcoolul si nu adauga altele nu poluarea ca stiu ca esti in stare de astasad
Am spus clar, alcoolul indiferent cum il luam nu are nici o calitate, e 0, o prostie, ne uitam la francezi, tu crezi ca ei beau pentru sanatate, se vede ca tu nu ai auzit de ceea ce se numeste cultura, nu totul se rezuma la a trai mai mult unul vrea sa mai bea si pentru a si face prietenisad
Uite diferenta intre ceea ce am spus eu si nu ai inteles si ceea ce ai spus tu, eu nu am spus alcoolul e putin mai rau ca. am spus 0 nada
Si eu sunt sarcasticsad
Ne intelegeam din mers daca cautai putin adaosuri care si ce sunt, si nu continuai sa crezi ca alcoolul natural e ceva uau. Si nici sa nu mi dai exemple cu oameni care au baut alcool si au trait 100 de ani, te cred si cu asta in stare.
Sau cu unii care au baut alcool si au scapat de nu stiu ce boala, sau... crede ma stiu ce ma asteapta.
Cand am scris toata aceasta prostie mi-am dat seama cum mi am irosit timpulsad

| bookofknowledge a răspuns (pentru Simpatic):

S a demonstrat ca si in moderatie alcoolul e toxic, si de fapt nu avem nevoie de alcool deloc, si chatgpt spune asta, si nu ma lua cu tanti aglaia ca a trait nu stiu cu alcool sau nu stiu ce ca s-a vindecat de nu stiu ce boala.
Yes, even moderate alcohol consumption carries some risks. While moderate drinking is generally defined as up to one drink per day for women and up to two drinks per day for men, it's important to note that these guidelines are not a recommendation to start drinking if you do not already do so.

Some of the risks associated with moderate alcohol consumption include:

Health Risks: Even at moderate levels, alcohol can have negative effects on the body, such as liver damage, cardiovascular issues, and an increased risk of certain cancers.

Dependency and Addiction: Regular alcohol consumption, even at moderate levels, can lead to alcohol dependency and addiction for some individuals, especially those with a genetic predisposition or a history of substance abuse.

Mental Health Impact: Alcohol can affect mood and exacerbate symptoms of anxiety, depression, and other mental health conditions.

Impaired Judgment and Coordination: Even moderate alcohol intake can impair cognitive function and motor skills, leading to an increased risk of accidents and injuries.

Interactions with Medications: Alcohol can interact negatively with certain medications, reducing their effectiveness or causing harmful side effects.

Increased Caloric Intake: Alcoholic beverages are high in calories and may contribute to weight gain and related health issues if not consumed in moderation.

It's essential to recognize that individuals vary in their response to alcohol, and some people may be more susceptible to the negative effects of even moderate consumption. The decision to drink alcohol should always be made carefully and with an awareness of potential risks.

If you have any concerns about alcohol consumption or its impact on your health, it's best to discuss them with a healthcare professional who can provide personalized advice based on your medical history and individual circumstances. For some individuals, abstinence from alcohol may be the safest and healthiest choice.

Eu am folosit chatgpt.
Dar sunt sigur ca te vei spuara, pentru ca tu o sa spui cu empirica nu stiu ce, stii ceva, nu mai crede altfel, sa fim seriosi, nici acum nu m ai crede, dar am aruncat si eu un os poate prind ceva.

| Simpatic a răspuns (pentru bookofknowledge):

A pai zi asa, daca spune chatGPT atunci cine sunt eu sa contest asta tongue

| bookofknowledge a răspuns (pentru Simpatic):

Pai multumesc ca esti intelegator, ceau. Sper ca nu ai glumit nu? big grin stiu ca nu e suficient, dar o gluma nu a stricathappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Stii in schimb ce daca e facut natural e mai sanatos, tigarile care contin numai nicotina, si nu contin toate chimicalele, dar la alcool tot acolo suntem plus minussad

| minrest a răspuns (pentru cartedecitit):

Mai beau si eu duminica seara cateva beri, cateodata, dar nu imi fac iluzii ca imi face bine; stiu ca alcoolul nu are nici un efect pozitiv, si
ca face rau chiar in cantitati moderate.

| bookofknowledge a răspuns (pentru minrest):

Acum nu scriu ca sa te lasi, ci in cazul in care vrei sa stii de unde apar asa zisele efecte bune "efectele pozitive pentru santate" vin de la fructele ramase cand se fabrica alcoolul, dar nu de la alcoolul care se gaseste acolo, efectul pozitiv acolo de fapt vine de la struguri ce a mai ramas, deoarece, nu tot devine alcool.
Oricum etanolul nu are efecte pozitive ca atare, de fapt el se transforma lent in acetaldehida, care e mai toxic decat alcoolul, pentru desi e aceeasi substanta, motivul e unul singur, ca se produce lent, si acel pahar cam in 2 ore il transformi in un pahar de acetaldehida (dar deja o parte e si metabolizata mai departe), si niciodata nu o sa ai un pahar in sange de acetaldehida), mereu o sa ai o doja mai mica, decat daca ai bea acetaldehida.Dar asta e substanta care da acea senzatie de la alcool, de care oamenii sunt asa de bucurosi, acea euforie.sad, si pana si toxicitatea asupra ficatului si alte organe, tot de aici vine. Singurul efect care a ramas e vasodilatatie, dar nu putem sa l consideeram ca fiind bun deoarece tine putin, in comparatie cu riscurile care le da cum e hipertensiunea, nu prea da nimic, decat euforiehappy

| cartedecitit a răspuns (pentru minrest):

Eu nu m-am certat cu el pentru a stopa alcoolul (ar fi avantaje, dar nu e posibil), dar pentru ca sunt unii care consuma doze enorme(trebuie sa explic ce e alcoolul de fapt), sau unii care cred ca pesticidele dau efectul de la alcoolsad, da pesticidele si E urile pot fi rele dar EU a facut o miscare impotriva asta, si nu mai e voie sa se foloseasca doza mare si nici anumite tipuri de E uri, maxim unele reactii adverse minore mai apar, dar acum prea multi sunt impotriva E urilor fara sa se informeze despre schimbarile facute sau ce e fiecare E(da e posibil sa mai fie unii care nu respecta regulamentul dar asta e caz particular),sad. Cand se puneau E uri cancerigene? Avem si net ne punem informa imediat ce contine un produs, si nu sunt pe deplin de acord ca alimentele bio fara pesticide sunt mereu mai sanatoase, mai ales cand sunt asa de multi vectori, gandaci, viermi, etc. si toti transmit boli, pretul asa de mare la produsele bio e din cauza aceasta, e foarte greu sa se gaseasca produse neafectate, si nici atunci nu e sigurantasad, desi sunt ceva care poate neatinse, dar sunt sanse ca unii vectori sa fie rezistenti si la pesticide, tot scadem riscul, aici e o lupta de risc vs beneficiu.
Nu neaparat care e mai rau, cum se arunca unii sa spuna alcoolul natural e mai sanatos pentru ca nu contine pesticide sau E uri. Daca el consuma putin si nu il afecteaza aproape deloc bine, daca are totusi o boala, care il afecteaza pe partea asta, sau medicamente care se cam bat, as sugera sa renunte.

| cartedecitit a răspuns (pentru minrest):

Oricum doza da toxicitatea, deci tu stai bine, eu nu am probleme decat cu cei care au impresia ca alcoolul e sanatos, si arunca argumente sa sustina astasad, Nici cu cei care consuma mult dar stiu efectul, nu ma bat, dar as prefera sa i atentionez.
Numai cu acestia care caute special efecte bune ale alcoolului, sa dovedeasca ca e sanatos(nu e dar, ei asta cauta), sa ia din studii numai partea care ei vor sa dovedeasca, si altele. Acest tip de persoane nu numai ca nu inteleg pericolul dar exact pe dos, au impresia ca e lapte si miere. Fata de primii care vor sa fie salvati dupa o boala, unii o sa mearga la medic cu o ciroza, alcoolica sau non alcoolica, si o sa ii spuna medicului, nu are nici o legatura alcoolul, nu poti sa vindeci pe cineva daca nu stie problema, pana si la cea non alcoolica, de ce sa mai adauge ceva pe deasupra sa faca si mai mult rau.(Prefer sa ma gandesc ca pacientul stie ce se intampla, ca apoi sa aleaga sanatos, nimeni nu poate alege pentru el).