| Alesto93 a întrebat:

Buna seara am fost operat de fiere laparoscopic acum o luna si tot am dureri zilnic in capul stomacului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Posibil este vorba de sindrom postcolecistectomie, apar des la persoanele care au suferit acest gen de interventie chirurgicala.

Ce-i de facut? Rabdare si regim alimentar.

| Alesto93 explică (pentru vangaelis):

Tin regim strict si iau si pastile de ulcer

| vangaelis a răspuns (pentru Alesto93):

Ai ulcer pe langa aceasta interventie de luna trecuta?

| Alesto93 explică (pentru vangaelis):

Acum 2 ani mi-au dat diacnosticul de ulcer duodenal am facut tratament am tinut regim cu toate astea tot am avut dureri in capul stomacului am facut ecograf mi-au gasit pietre la fiere si mi-au recomandat de urgenta operatia de fiere au zis ca de la fiere pleaca durerea in stomac

| vangaelis a răspuns (pentru Alesto93):

Ciudat, dar sa stii ca in ulcer durerile gastrice se se contureaza des toamna si primavara. dar avand acea interventie la colecist...cam greu de precizat avand in vedere faptul ca durerea epigastrica este persista din perioada anterioara a interventiei chirurgicale.
Ia spune-mi ti-au scos bila (fierea ) in urma interventiei sau nu?

| Alesto93 explică (pentru vangaelis):

Da mi-au scos fierea si am zis sa fac o endoscopie la stomac dar nu suport eventual sa-mi faca anestezie ca ma sufoc

| Alesto93 explică (pentru Alesto93):

Mananc numai regim si am luat pastile de Nexium de 40 mg zilnic din luna noiembrie 2012 am facut prima criza in capul stomacului am ajuns la urgenta si a doua criza am facut-o cu 2 saptamani inainte de operatia de fiere tot asa am ajuns la urgenta mi-au facut calmante si o perfuzie si ma linistea dar eu de anul trecut iau zilnic Nexium si tot am dureri in capul stomacului si ulcer sa fi fost trebuia sa se vindece

| vangaelis a răspuns (pentru Alesto93):

Ghita, in cazul acesta mai ai rabdare, totusi iti dai seama ca o perioada dupa aceasta interventie o sa fie greu. Acum ce sa-ti spun? Sa vorbesti cu medicul tau curant in vederea unui analgezic cu tinta pentru durerea epigastrica.
Ma bucur totusi ca respecti regimul si tratamentul dar chestiunea ta, desi sunt in domeniu, ma cam depaseste. De asta este preferabil sa vorbesti strict cu medicul tau.

| Alesto93 explică (pentru vangaelis):

Maine merg la control se implineste o luna de la data operatiei si doctorul o zis ca daca am dureri sa iau numai algocalmin

| Alesto93 explică (pentru vangaelis):

Nu am fumat niciodata, nu consum cafea, nici alcool si totusi mi-au spus ca am ulcer acum 2 ani nici suc numai beau doctorul mi-a zis sa fac endoscopie si nu-l suport doar daca ma adoarme ma sufoc nu am aer