| DrianaBG a întrebat:

Buna seara, am fost racita si am luat parasinus si sirop de tuse, ruseata din gat mi-a trecut dar am ramas cu o tuse foarte urata, imi curge nasul intruna si sunt ragusita.
Tin sa mentionez ca nu am alte simptome, nu am avut febra si ma simt vioaie.
Am avut cu cativa ani in urma pneumonie dar nu am putut sa ma misc din pat in acele momente, nu cred ca am ceva la plamani.
Nu stiu ce sa fac, momentan nu pot gasi pe nimeni la cabinetul medical.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Inhalatii pe nas cu apa cu sare. Pui la fiert apa cu sare intr-o cratita, si dupa ce o iei de pe foc, tragi aburul pe nari (atentie la cit te apropii e el, la inceput te poate arde la nas!). Fa asta de 3-4 ori pe zi, si in doua zile nu vei mai avea nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună inseamna ca nu te ai vindecat de tot, continua cu siropul de tuse, stai la transpirat ia un fervex cu apă fierbinte sa accelerezi transpiratia si pune pe cap o caciulă si ia un halat pe tine stai in pat ca asta e un virus nasol greu trece, dar daca i ei fervex care are in compozitie aspirina si paracetamol vei scapa de tuse si nu i ti va mai curge nasul. Ce varsta ai sanatate multă.

Răspuns utilizator avertizat