| Felixsunshine a întrebat:

Bună seara. Am început să țin dietă de 4 luni însă scad în greutate destul de greu, fac exerciții 30 de minute în fiecare zi și beau multă apă, însă nu prea funcționează. Mă gândeam că consum prea multe calorii și de aceea tare aș vrea să știu de câte ori mâncați pe zi și cât? Poate sunteți care aveți grijă de silueta voastră și sunteți atenți la caloriile pe care le consumați pe zi, așa că vă cer sfatul, mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca 30 min pe zi sunt insuficiente, odata ce nu scazi in greutate.
Urca timpul de sport la 60 minute.
In ce priveste mancatul: 3 mese pe zi cu cate 500 calorii fiecare masa, ca sa nu depasesti 1500 calorii pe zi.

| Digikey a răspuns:

Ai nevoie de un nutritionist sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu contează de cate ori mănânci pe zi, ci caloriile de la final. Nu te mai ghida după mituri precum "mâncatul seara îngrașă".
In cazul tau, depinde ce înseamnă "slăbesc destul de greu". Explica asta. Cat pe săptămână? Nu trebuie grăbit procesul. Nu ți dorești efectul de yoyo.

| TudorDD a răspuns:

Um om fericit e un om sănătos. Degeaba faci sport și dietă și etc dacă nu te simți bine făcându-le. Nu cred că merită să-ți calculezi caloriile. Omul nu e o mașină, cu X benzină merg Y kilometrii. Fii doar grijuliu față de ceea ce mănânci, fără zahăr, prea multe grăsimi, junk food, și fa sport așa cum îți place, când îți place. Eu aș zice o data la 2 zile, ca să-ți lași corpul și sa se mai odihnească. Gen o zi tragi tare, o zi doar te plimbi și faci puțin aerobic, dacă asa vrei. Ăia care zic că nu faci sport destul nu știu ca și calul trage zilnic de căruță, dar rămâne la fel de gras. De ce? Așa i s-a obișnuit corpul. Dacă ii tai din mâncare, cade, normal! Nu te juca cu sănătatea ta și încearcă să faci totul din plăcere, s-o privești ca pe un joc, un obiectiv. Mult succes!