| Tudorachevasiloiu a întrebat:

Buna seara.

Am intampinat 2 probleme in ultimul timp si anume :

Maini reci tot timpul
Ameteala foarte usoara cand ma ridic de de scaun/pat

Dupa ce am slabit 24 de kg ( 2 luni ).
Miscare fac ( 45 de minute de 2 ori pe zi )

Mananc destul de bine, zilnic 2 nuci, 100g smantana fermentata, 400g carne, 300g mazara/salata boeuf, o portocala/3 kiwi, apa minim 4 litri, ulei masline, usturoi etc
3 zile pe saptamana inlocuiesc 100g carne cu 100g sardine

In ultimele zile am trecut la 55 de minute pe zi, a aparut si oboseala azi.

2-3 dureri de cap ( cand fumez prea mult in general, apareau si inainte )

Lipsa de calciu sau ceva mai grav?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E lipsa de calciu, poate ai devenit chiar putin anemic ai de nevoie de o alimentatie buna. daca zici ca faci culturism acolo stiu ca sunt niste reguli vis a vis de alimentatie si poate organismul tau nu e tocmai pregatit pentru un regim anume. l-ai luat cam tare.lasa-mi un msg pe pvt am o solutie care te-ar putea pune pe picioare

| Tudorachevasiloiu explică (pentru katy):

Buna dimineata.

Nu pot trimite mesaje ca user junior.

La mancare acum am zilnic 100g smantana fermentata, 400g carne, 300g mazara/salata boeuf, o portocala/3 kiwi, apa minim 4 litri, ulei masline, usturoi marar etc
3 zile pe saptamana inlocuiesc 100g carne cu 100g sardine

Miscare fac 110 minute sau 90 minute zilnic, stationara.

Fara culturism, vreau sa mai slabesc intai.

Cam ce probleme ar fi la mancare?

| katy a răspuns (pentru Tudorachevasiloiu):

Ametelile sunt rezultatul unui dezechilibru alimentar.probabil organismul tau nu este obisnuit pentru o schimbare brusca a alimentatiei. daca vrei sa slabesti poti foarte frumos sa mananci orice in timpul zilei dar seara sa mananci doar un fruct, pentru ca seara se depune cel mai mult grasimile si sa faci sport foarte mult.in felul asta vei si slabi sanatos si nu iti vei face probleme de sanatate.trebuie sa mananci si carne pentru ca organismul necesita si grasimi. fa-ti gratar daca poti e sanatos si nu atat de gras cum e carnea prajita la tigaie, mananca ciorbe ca sa nu fie doar mancare uscata ca dai in alte probleme.eu sunt contra dietelor mi se pare cea mai mare prostie pentru ca multi slabesc si ajung sa se lase pielea pe ei si isi fac si probleme de sanatate.deci mananca ce vrei dar seara mai putin si fa sport si usor ai sa vezi rezultatele

| Tudorachevasiloiu explică (pentru katy):

A fost trimis sangele la analize, marti rezultatele.

| katy a răspuns (pentru Tudorachevasiloiu):

Pai asteapta rezultatul.eu oricum tin sa cred ca e dezechilibru alimentar si ce ar putea sa iti zica e ca esti anemic.asteapta rezultatul si vedem dupa

| 23partyboy a răspuns:

Nu ai incercat sa iti masori tensiunea?(zic eu ca esti hipotensiv)

| Tudorachevasiloiu explică (pentru 23partyboy):

Ok, notat, luni o sa fac asta.

| Tudorachevasiloiu explică (pentru 23partyboy):

Am 12 cu 6. 5.

| Gangsta4Life a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie dupa ce am slabit mult intr-o perioada scurta. Exact aceleasi lucruri mi sau intamplat ( ameteala, dar eu practic culturismu si cam depun un efort continu de o ora si jumate sau doua ). Incet incet o sati treaca.

| Tudorachevasiloiu explică (pentru Gangsta4Life):

La antrenament greu inteleg ca e de la lipsa carbohidratilor ( ameteli + probleme cu vederea )

Eu fac doar 45 de minute la 30km/h.

Am vorbit deja cu un culturist ( 25 ani experienta ) si adaugarea orezului brun dupa antrenament a ajutat mult.

Oricum notat, vreau cat mai multe pareri.

| Tudorachevasiloiu explică:

Au venit rezultatele, am doar acid uric ridicat - sa evit carnea de animal tanar/tocata.

Ma gandesc sa trec ( saptamana viitoare ) la peste, ou si ciuperci.

Tensiunea 12-6. 5 saptamana trecuta, 12-7 saptamana asta.

Anemie nu, calciu normal.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.