| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara
Am o intrebare, daca ma puteti ajuta, bunica mea se simtea mai rau si i-a fost luata tensiunea si avea 196/85 si as vrea sa stiu ce trebuie facut? Cat e de grav? Ea ia de ceva timp cate o pastila de Captopril pe zi. Ce sfaturi imi dati. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Captoprilul este depasit,dar medicii de familie il recomanda intr-o veselie.
Cere o trimitere la cardiolog,sa-i schimbe medicatia.
Nu de alta, dar mai face si vreun accident cerebral, si mai ramane paralizata sa se chinuie.
Succes!

3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Tensiunea arteriala nu are o valoare fixa pe parcursul unei zile.TA poate creste in imprejurari diverse,cum ar fi efortul fizic,emotiile, dupa folosirea unor substante cum ar fi efedrina, adrenalina.La alte persoane poate creste spontan si se mentine la valori ridicate si in afara imprejurarilor mentionate.Acum poate sa ia inca o jumatate de pastila, masurati din nou valorile TA, scopul principal fiind acela de a scadea valorile ei pentru a preveni aparitia de complicatii. Daca valorile TA nu ajung la normal trebuie sa mearga la serviciul de urgente pentru investigatii.

Răspuns utilizator avertizat
| xXGABITZA23Xx a răspuns:

Hai c asta a fost tarelaughing app e mai bine s conssulte un medichappyfunda plz?