| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o intrebare, e normal sa-ti curga nasul daca nu esti racit? adica, am fost racit si nu imi dau seama daca m-am vindecat sau nu, adica nu mai am simptome precum tuse sau febra etc, dar imi curge nasul, nu am urmat vreo recomandare de la medic, am baut medicamente asa de raceala, posibil sa nu-mi fi trecut de tot? sau e normal sa-ti curga nasul de la frigul asta? nu de alta dar niste majorate si nu vreau sa ma zbengui pe acolo si la un moment dat sa-mi dea sangele pe nas de la raceala sau cevalaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pana sa-ti recapeti imunitatea corpului ii mai trebuie inca 2-3 saptamani de refacere dupa o raceala. In concluzie trebuie sa te feresti si sa iei vitamine, mai ales vitamina C care este foarte buna in aceasta perioada. Cu toate ca daca ai avut o raceala puternica in trecut la sinusuri, se poate ca sa nu fi capatat vreo raceala si la usora scadere de temperatura sa-ti curga nasul.

Acum multi ani am avut o raceala puternica de la sinusuri si am ramas cu sensibilitatea asta ca vara, toamna si orice anotimp sa imi curga nasul, desi m-am obisnuit cu acest "obicei".

| AnaBejenaru a răspuns:

Am patit.Ai raceala in corp, este o raceala minora care nu se resimte foarte tare la suprafata, sau din cauza schimbului de temperatura este posibil sa ti se intample asta, am si eu aceasta problema in momentul de fata, si nu sunt racita.