| Delia_Alina_1998 a întrebat:

Am o întrebare in cazul persoanelor care se îneacă cu un bol alimentar sau cu o bomboana, după manevra heimlich si nu a ieșit bolul, devin inconștienți, se fac compresii, dar ventilații se fac? ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Tudor01 a răspuns:

Daca nu a iesit bolul sau ma rog bomboana trebuie imediat sunat la ambulanta. Ideea e ca in momentul in care vezi ca victima nu se tine de gat si nu mai tuseste inseamna ca obiectul a ajuns in stomac. (Victima trebuie dusa la spital) Insa, daca victima devine inconstienta, nu respira nu are puls, da incepi manevrele de resurcitare. Aceastea constau in 30 compresii la mijlocul sternului, usor pe partea superioara si doua insuflatii (respiratie gura la gura). Daca nu esti sigur de ceea ce faci, mai bine nu o face. Daca ai intrebari scrie-mi pe Facebook Tudor Albert Nicolae.( poza alb-negru imi fac singur poza cu un aparat )

| Delia_Alina_1998 explică (pentru Tudor01):

Nu e vorba ca nu sunt sigura pe ceea ce fac, dar am întrebat pentru ca fac cursuri pentru voluntariat SAJ, și intr-o zi au venit niște voluntari și sau tot contrazis, unii au spus ca nu se fac ventilații alți au spus ca se fac happy

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigura ca ai vrut sa spui bol?
Pentru ca "bol" inseamna castron si-mi este imposibil sa cred ca te-ai putea ineca cu un castron!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bol alimentar - Forma pe care o iau alimentele dupa ce sunt masticate, imediat inainte de inghitire.

| AnonImOO000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Jenant

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Iar ai bagat degetul aiurea?
Data viitoare, raspunde numai unde stii si abtine-te de la comentarii inutile!

| Elena9328 a răspuns:

Daca nu a ieșit bomboana se cheamă ambulanta de urgență. Fiindcă copilul sau adultul rămâne practic fără aer, începe să devină cianotic si să ajungă la deces. Astfel se face o intervenție chirurgicală pentru a o scoate rapid și fără vreun risc.