| CarolineD56 a întrebat:

Bună seara, am o întrebare pentru domnisoarele/doamnele de pe acest site. Am 23 de ani, fumătoare, viata sexuala este aproape inexistenta. Conform calendarului meu de ciclu menstrual, menstruația mi-a întârziat 16 zile. Menționez ca de curând am rămas fără servici si de pe data de 4 nu mai lucrez. Mi s-a mai întâmplat după ce am făcut vaccinul de covid anul trecut sa-mi întârzie cam 14 zile iar după un act sexual imediat mi-a venit. Atunci a fost si ultimul act sexual. E posibil sa fie o dereglare de hormoni, având in vedere ca fix după actul sexual mi-a venit? Menstruația o am cam de la 14ani si mereu a fost neregulata, oscila între 28-35zile, niciodată o data fixa. Ceea ce a mai fost schimbat de cand am făcut vaccinul covid am început sa am dureri la menstruatie, aveam si înainte dar suportabile. Cum credeți ca e bine sa procedez înainte de a merge la un medic? Mulțumesc mult pentru eventualele răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip neregulat este "normal" ca ciclul sa vina cand are el chef, deci nu vad de ce mentionezi "dereglatul" aici, odata ce stii ca este neregulat.
Ciclul de tip neregulat vine la cate zile are el chef, indiferent ca uneori se intampla sa vina 2 luni la rand la aceeasi perioada de timp, iar alta dati la cateva luni departare.
Din pacate, medicul nu ti-l poate regla natural, decat prescriindu-ti anticonceptionale, ceea ce sincer, nu-i indicat sa iei, pentru ca este un drog cu efecte secundare nasoale, care apar in timp, afectandu-ti sanatatea.
Vaccinul nu influenteaza hormonii si cilul menstrual!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ma pricep exact, poate si faptul ca nu faci sex influenteaza. Sau esti intr-un deficit caloric de prea multa vreme si asta te face praf hormonal.