| Ivi98 a întrebat:

Hei, am o întrebare pentru cine cunoaște și este dispus sa ma ajute!
Am avut contact sexual neprotejat in ultima perioada, trebuia sa fiu la menstruație acum aproximativ o săptămâna dar inca nu mi-a venit. Situația sta in felul următor, am probleme cu menstruația neregulată, aveam înainte de cate 3-4 ori pe an, atât; așa ca am apelat la un doctor care mi-a prescris Duphaston, toate bune și frumoase, sunt la a doua luna de administrare a pastilelor iar in prima luna mi-a venit după 3 zile de la terminarea pastilelor (aceste pastile se iau după 14 zile de la începerea ciclului menstrual, timp de alte 10 zile, după care, normal la 2-3 zile trebuie sa apăra menstruația).
Întrebarea mea este, ar putea fi vorba de o sarcina? Având in vedere și faptul ca am avut contact sexual neprotejat începând cu vreo 3-4 zile înainte sa termin pastilele, deci nu cred ca eram in perioada fertila la momentul dat.
Am făcut un test de sarcina acum 2 zile și a ieșit negativ.
Multumesc pentru eventualele răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual neregulat, pentru ca rezultatul sa fie concludent este indicat ca testul de sarcina sa fie efectuat dupa 21 zile de la contactul sexual.In cazul unui ciclu regulat, testul se poate face si dupa 2-3 zile de la observarea intarzierii menstruatiei.

Depinzand de lungimea ciclului tau menstrual, exista sansa sa fi fost in perioada fertila. Dupa numerele pe care le-ai dat mai sus, inteleg ca ultimul tau ciclu menstrual a durat aproximativ 27-28 de zile ceea ce inseamna ca perioada fertila a fost undeva intre a 13-a si a 17-a zi calculand din prima zi a ciclului menstrual(+/- 1 zi avand in vedere ca nu stiu exact datele la care ai avut ciclu).
Daca lungimea ultimului tau ciclu menstrual a fost alta decat cea pe care am dedus-o eu din ceea ce ai prezentat mai sus, atunci este evident ca se schimba datele problemei.

Iti recomand sa repeti testul, calculand 21 zile de la ultimul contact sexual din fereastra fertila.
Daca nu esti sigura cand a fost perioada fertila, exista calculatoare online care iti pot indica aceste date.
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din moment ce testul a iesit negativ nu are cum sa fie vorba de sarcină, este vorba de dereglari hormonale plus menstruatiile tale neregulate, trebuie sa faci o ecografie abdominală si vaginala sa vezi exact cauza ca degeaba i ei pastile care i si fac efectul pe moment dar cauza nu o rezolva, ce varsta ai? Sănătate multă.

| Ivi98 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc! Am 23 iar acest tratament mi-a fost prescris de doctorul ginecolog după ecografii, care au rezultat ca ovarele mele sunt perfecte, nu exista chisturi sau altceva. mi-a prescris rețeta pe 6 luni

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Rezultatul pe care l-ai obtinut este in proportie de peste 90% FALS NEGATIV fiindca a fost efectuat cel mai probabil inainte sa fi trecut 14 zile fata de data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, testul trebuie sa fie facut dupa ce au trecut minim 21 de zile. In concluzie rezultatul NEGATIV obtinut in acest moment este 99% incorect, eronat, gresit si NU se poate lua in considerare.
2.) Avand in vedere ca ai folosit pastilele Duphaston pentru a ti se regla si decclansa pornirea menstruatiei in circa 28-30 de zile fata de prima zi a ultimei menstruatii, reiese ca actul sexual a fost intretinut cel mai probabil cu circa 6 - 8 zile inainte de data la care urmeaza sa inceapa sangerarea menstruala, adica intr-o zi a PERIOADEI DE INFERTILITATE ABSOLUTA a actualului ciclu menstrual.
Daca vei citi cu multa atentie informatiile si toate explicatiile care sunt precizate si prezentate in urmatorul raspuns vei reusi sa intelegi ca in momentul in care a fost intretinut actul sexual, ciclul menstrual a fost cel mai probabil in asa numita perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual si din acest motiv este exclusa posibilitatea de a fi ramas insarcinata.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU poate sa existe niciodata un OVUL VIABIL in acest moment in uter.
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| Ivi98 explică (pentru Teo29):

Multumesc de răspuns, dar nu evit sarcina. happy as fi in extaz să aflu că sunt însărcinată! O zi bună!