| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o problema de cam 2 ani, in fiecare luna măcar odată apare candidoza vaginală, fusesem la ginecolog, eram virgina iar doctorul mi-a propus bai de șezut cu ceai de gălbenele și mușețel, canesten crema si spălături cu bicarbonat, problema e următoarea între timp mi-am început viața sexuală, recent iar aceasta probleme continua sa apăra, nu am ajuns inca la un ginecolog, am un program foarte încărcat, și nu prea mai vrea sa treacă cu ceea ce mi s-a spus și as dori dacă știți sa îmi spuneți dacă e de la stres, sunt supusa la un stres foarte mare in ultimul timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Evita spalaturile intravaginale pentru ca scad flora locala si se favorizeaza aparitia Candidozei. Deasemenea, ai grija la tampoane si lenjerie, sa nu retina umezeala.
Ar trebui sa mergi la alt ginecolog si sa iti dea tratament cu antifungice. In timp ce il iei sa nu mai ai relatii sexuale. In plus, ia niste suplimente care iti intaresc imunitatea generala.

Bula
| Bula a răspuns:

Candidoza NU este provocata de bacterii, ci de o ciuperca (Candida albicans).
Este o ciuperca care se raspandeste usor in organism si deseori se poate scapa greu de ea.
Principala cauza al re-aparitiei dupa tratament este lenjeria ne-fiarta, care re-infecteaza.
Spalaturile cu solutie de bicarbonat sunt foarte eficace, asemenea celorlalte tipuri de ciuperci de la picioare, unghii etc.

Citeste mai mult aici:
https://www.csid.ro/......e-11895898

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un stres scade imunitatea și poate fi un factor agravant în această situație. Trebuie să găsești prin medic soluția. Până atunci eu recomand sexul protejat. Mai poți ameliora starea generală cu o cură cu multe salate și mai puțină pâine, zahăr, etc.

| Dyalema a răspuns:

Da, și stresul poate deregla flora bacteriana din organism. Probiotice ai luat? Dacă ajungi la doctor să îi spui că ai partener sexual ca să îți dea tratament pentru amândoi.

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru Dyalema):

Mereu o facem protejat, deci nu cred ca are treaba adevarul e cam probleme cu stomacul și am colita, și da am luat probiotice acum sunt in pauza, am avut 2 3 săptămâni probiotice apoi 2 3 săptămâni pauza.

| Palpatine a răspuns:

Ce ar fi sa te abtii pentru o perioada.

Candidoza e o bacterie. Nu o reactie chimica produsa de organism. Ce ar fi sa ii spui partenerului sa-si spele si el aparatul reproducator. Oh, si ar fi cazul sa va cam protejati. Are si prezervativul un rol.

Mai treci pe la medic. Bacteria/Virusul nu se trateaza fara ajutor medical.

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru Palpatine):

Mereu facem un dus înainte și după și ne protejam mereu.