Întrebare recomandată | Azµre a întrebat:

Bună Seara!
Am o problemă! De fapt nu eu, cineva apropiat mie.
Facem ca în Doctor House :

Diferențial :

-Durere Cap (În Creștet)
-Durere Ochi
-Tensiune Mică 9/6, 10/7, 11/6, 12/8 Cea mai mare!
-Automat : Stare de leșin, amețeală, rău, tot ce vine la pachet cu tensiunea mică.

Durerea persistă de 5 zile, în fiecare zi este la fel.

PS: Întrebarea este suplimentară, programarea la medic este făcută pentru analize, asta să nu aud să meargă la medic, am fost, am aranjat pentru analize, dar suplimentar vreau să știu părerile voastre ce poate fi.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună ziua, @Azµre!

Cu întârziere "mă bag şi eu în seamă", dar hai să-ţi spun şi părerea mea.

Cred că cele 2 aspecte NU au legătură - sunt simptome INDEPENDENTE şi reprezintă/indică 2 afecţiuni DIFERITE :

1. Durerea de cap + durerea de ochi POT indica o sinuzită ( sau cel mult o cefalee generată de cauzele enumerate de tine anterior ).

Cefaleea se poate datora unei stări de STRES, migrena are alte simptome; deci, înclin spre cefalee - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cefaleea_309

Poate fi vorba de o cefalee sinusală ( datorată unei sinuzite ) - în situaţia în care sinuzita este localizată în zona frontală ( superioară ).

2. Tensiunea "mică" este, de fapt, mai mult o tensiune OSCILANTĂ ( într-adevăr, cu tendinţe de hipotensiune - aspect care trebuie CONFIRMAT prin măsurarea tensiunii timp de cel puţin 2 săptămâni consecutiv, în mai multe momente ale zilei şi după mai multe tipuri de "activităţi" ).

Apoi, această "problemă" cu tensiunea poate avea o legătură şi cu anemia de care aminteai - iar simptomele "la pachet" se pot datora AMBELOR aspecte ( tensiune mică + anemie ).

În privinţa "problemei" legate de tensiune, aici situaţia este INCERTĂ, fiind necesară o monitorizare amănunţită ( pe o perioadă mai îndelungată şi în modul indicat mai sus ).

Atât hipotensiunea, cât şi hipertensiunea POT genera simptomele enumerate de tine ( inclusiv dureri de cap/ochi/cefalee ) - vezi mai multe detalii ( în funcţie de posibilele cauze şi de alte manifestări/simptome, ca să-ţi dai seama despre ce ar putea fi vorba ) la linkul :
http://www.despreboli.ro/......iala-2427/

http://www.sfatulmedicului.ro/......eriala_175

http://www.despreboli.ro/......lanta-318/

http://www.farmaciata.ro/......scurile-ei

http://www.sfatulmedicului.ro/......porala_145

Totuşi, eu personal ÎNCLIN spre sinuzită sau o cefalee cu cauze "comune" ( cele enumerate de tine ) - aş zice în proporţie de 80 %!

Toate cele bune şi multă sănătate.

36 răspunsuri:
| Azµre explică (pentru Oana92):

Nimic din cele enumerate mai sus în afară de durere de cap, care persistă de 5-6 zile deja. Aștept cu nerăbdare rezultatul analizelor.

| Azµre explică (pentru bursuc001):

Să fie! Mulțumesc frumos, cam pe acolo bat și eu, acum aștept rezultatele luni să putem merge la neurolog cu ele să vedem care e problema. Dacă îți zic că la urgențe a trimis-o acasă cu ibuprofen. Până la urmă am optat pentru o investigare la privat. Numai la noi se poate așa ceva.
Mulțumesc mult.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

DA, la noi este posibil ORICE : poţi să stai la Urgenţe şi peste 12 ore cu o afecţiune destul de gravă şi NU te bagă nimeni în seamă dacă NU ai vreo "CUNOŞTINŢĂ" - sistemul de "pile şi relaţii" funcţionează şi ACUM!

Noi TOŢI suntem "vinovaţi" pentru această situaţie : ar trebui să NU mai plătim "asigurări sociale"/CAS din moment ce NU avem nici un beneficiu şi murim la uşile lor!
Ar trebui să ne asociem cu miile şi să dăm în judecată Statul/Min. Sănătăţii...

Dar, în schimb, majoritatea dintre noi merg cu diverse "atenţii" la aceşti "angajaţi" - că medici NU le mai poţi spune.

Chiar şi la "privat", TREBUIE să fi ATENT la cine mergi şi cât este de competent, că sunt DESTUI care habar n-au de medicină dar şi-au permis să-şi deschidă un cabinet particular.

Oricum, să sperăm că NU este nimic grav şi se va rezolva cât mai curând.

Multă sănătate încă o dată şi s-auzim numai de BINE!

| Turcan_Cristian_1996 a răspuns:

Aceasta este o gripa avansata, in acest caz trebuie sa sunati si sa cereti o consultare cu medicul. Daca e grav chemati salvaria.Eu in asa caz aceasta as face.

| Azµre explică (pentru Turcan_Cristian_1996):

Nu e gripă. Am trecut demult de faza cu salvarea și cu urgența. Ce să zic că i-a dat ibuprofen și atât.

| Oana92 a răspuns (pentru Azµre):

Si pana la urma care e diagnosticul?