Întrebare recomandată | Azµre a întrebat:

Bună Seara!
Am o problemă! De fapt nu eu, cineva apropiat mie.
Facem ca în Doctor House :

Diferențial :

-Durere Cap (În Creștet)
-Durere Ochi
-Tensiune Mică 9/6, 10/7, 11/6, 12/8 Cea mai mare!
-Automat : Stare de leșin, amețeală, rău, tot ce vine la pachet cu tensiunea mică.

Durerea persistă de 5 zile, în fiecare zi este la fel.

PS: Întrebarea este suplimentară, programarea la medic este făcută pentru analize, asta să nu aud să meargă la medic, am fost, am aranjat pentru analize, dar suplimentar vreau să știu părerile voastre ce poate fi.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună ziua, @Azµre!

Cu întârziere "mă bag şi eu în seamă", dar hai să-ţi spun şi părerea mea.

Cred că cele 2 aspecte NU au legătură - sunt simptome INDEPENDENTE şi reprezintă/indică 2 afecţiuni DIFERITE :

1. Durerea de cap + durerea de ochi POT indica o sinuzită ( sau cel mult o cefalee generată de cauzele enumerate de tine anterior ).

Cefaleea se poate datora unei stări de STRES, migrena are alte simptome; deci, înclin spre cefalee - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cefaleea_309

Poate fi vorba de o cefalee sinusală ( datorată unei sinuzite ) - în situaţia în care sinuzita este localizată în zona frontală ( superioară ).

2. Tensiunea "mică" este, de fapt, mai mult o tensiune OSCILANTĂ ( într-adevăr, cu tendinţe de hipotensiune - aspect care trebuie CONFIRMAT prin măsurarea tensiunii timp de cel puţin 2 săptămâni consecutiv, în mai multe momente ale zilei şi după mai multe tipuri de "activităţi" ).

Apoi, această "problemă" cu tensiunea poate avea o legătură şi cu anemia de care aminteai - iar simptomele "la pachet" se pot datora AMBELOR aspecte ( tensiune mică + anemie ).

În privinţa "problemei" legate de tensiune, aici situaţia este INCERTĂ, fiind necesară o monitorizare amănunţită ( pe o perioadă mai îndelungată şi în modul indicat mai sus ).

Atât hipotensiunea, cât şi hipertensiunea POT genera simptomele enumerate de tine ( inclusiv dureri de cap/ochi/cefalee ) - vezi mai multe detalii ( în funcţie de posibilele cauze şi de alte manifestări/simptome, ca să-ţi dai seama despre ce ar putea fi vorba ) la linkul :
http://www.despreboli.ro/......iala-2427/

http://www.sfatulmedicului.ro/......eriala_175

http://www.despreboli.ro/......lanta-318/

http://www.farmaciata.ro/......scurile-ei

http://www.sfatulmedicului.ro/......porala_145

Totuşi, eu personal ÎNCLIN spre sinuzită sau o cefalee cu cauze "comune" ( cele enumerate de tine ) - aş zice în proporţie de 80 %!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre explică (pentru bursuc001):

Să fie! Mulțumesc frumos, cam pe acolo bat și eu, acum aștept rezultatele luni să putem merge la neurolog cu ele să vedem care e problema. Dacă îți zic că la urgențe a trimis-o acasă cu ibuprofen. Până la urmă am optat pentru o investigare la privat. Numai la noi se poate așa ceva.
Mulțumesc mult.

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

DA, la noi este posibil ORICE : poţi să stai la Urgenţe şi peste 12 ore cu o afecţiune destul de gravă şi NU te bagă nimeni în seamă dacă NU ai vreo "CUNOŞTINŢĂ" - sistemul de "pile şi relaţii" funcţionează şi ACUM!

Noi TOŢI suntem "vinovaţi" pentru această situaţie : ar trebui să NU mai plătim "asigurări sociale"/CAS din moment ce NU avem nici un beneficiu şi murim la uşile lor!
Ar trebui să ne asociem cu miile şi să dăm în judecată Statul/Min. Sănătăţii...

Dar, în schimb, majoritatea dintre noi merg cu diverse "atenţii" la aceşti "angajaţi" - că medici NU le mai poţi spune.

Chiar şi la "privat", TREBUIE să fi ATENT la cine mergi şi cât este de competent, că sunt DESTUI care habar n-au de medicină dar şi-au permis să-şi deschidă un cabinet particular.

Oricum, să sperăm că NU este nimic grav şi se va rezolva cât mai curând.

Multă sănătate încă o dată şi s-auzim numai de BINE!

36 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Putem pleca de o afecțiune a ficatului până la o tumoră craniană.
Să facă și un CT.
Pa, pa.

| Azµre explică (pentru Legiuitoarea):

Mulțumes, m-am ocupat deja de programare happy

| Raniia a răspuns:

Un consult la neurolog cred ca este un sindrom vertiginos.

| mona a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, poate fi :cefaleea si migrena

| Azµre explică (pentru mona):

Bun, până acum avem :

1)Sinuzită - 50 % Da și nu.
2)Cefalee - 70 % Cauzată fie de curent, răceală, cap gol, e cel nai posibil.
3)Migrenă - 20 % Datorită faptului că nu cedează la Ibuprofen, să zicem că ar fi una cronică dar nu a mai întâmpinat până acum așa ceva.

Să mai veedm și altceva!

| Azµre explică:

Avem:

-Sinuzită
-Cefalee
-Migrenă
-Tiroidă
-Spondiloză
-Alimentația - O excludem
-Oftalmologia- O excludem

| JulyStorm a răspuns (pentru Azµre):

Cafea cu rom sau coniac a incercat sa bea? Asta e remediul recomandat de un medic in perioada in care plangeam (la propriu) din cauza durerilor de cap.

| Azµre explică (pentru JulyStorm):

Nu consumă alcool și nici cafea, crezi că n-am încercat să o fac să bea, dar degeaba nu vrea și pace...

| JulyStorm a răspuns (pentru Azµre):

Nici eu nu consum nici una, nici alta. Dar in momentul ala eram praf. Nu dormeam si nu puteam gandi limpede din cauza durerilor de cap, asa fi incercat si pipi de rechin daca mi-ar fi dat cineva.
Anyway, a functionat. Nu mi-au trecut in totalitate durerile de cap, dar s-au diminuat considerabil.

| Azµre explică (pentru JulyStorm):

Da, se datorează faptului că alcoolul subțiază sângele...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Azµre):

Sunt pastilute care contin cafeina.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Azµre):

Stare neuro depresiva? ceva insomnii in ultimul timp? surmenare? oboseala?
oricum cred ca i se va indica un control neurologic mai mult ca sigur!

| Azµre explică (pentru Bluebutterfly80):

Nimic, doarme normal, doar că se trezește cu durere de cap se culcă cu durere de cap, poftă de mâncare are, nu sunt alte semne. Păi aștept rezultatul analizelor și cu ele la neurologie să vedem mai departe...

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Azµre):

Vreun soc emotional in ultimii ani?
tiuituri in urechi sau alte zgomote?

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate fi sinuzita...
oricum sanatate!

| Azµre explică (pentru Fatamuntilor):

E o variantă, am mers pe principiul acesta poate fi o sinuzită, doar că medicul a exclus varianta asta, dar oricum vom vedea la rezultate.
Bun să vedem mai departe ce alte diagnostice mai apar.

| Oana92 a răspuns:

Nu are astfel de stari atunci cand ploua/ninge afara? Pentru ca si eu patesc la fel dar doar atunci cand e presiune mare afara.

Iar durerea de cap/ochi poate sa apara tocmai datorita tensiunii.

Mai poate fi si o "criza de fiere", un inceput de viroza, anemie, lipsa de vitamine/minerale. Sanatate!

| Azµre explică (pentru Oana92):

Nimic din cele enumerate mai sus în afară de durere de cap, care persistă de 5-6 zile deja. Aștept cu nerăbdare rezultatul analizelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Tocmai ce am văzut un caz asemănător aici,
http://forum.romedic.ro/......68721.html
Nu ştiu însă dacă te ajută prea mult.
Multă, multă sănătate!
Te pup!

| Azµre explică (pentru anonim_4396):

Da bun, mulțumesc frumos, sunt destule informații și acolo.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Poate fi ceva neurologic, tensiunea prea mica nu mai permite oxigenarea normala a creierului, asa apar lesinul, ametelile, etc;

o alimentatie dezechilibrata poate da asemenea simptome;

spondiloza cervicala;

probleme cu tiroida.

cam astea mi-au venit in cap pe moment!
by the way, i love House big grin

| Azµre explică (pentru Bluebutterfly80):

Spondiloză nu este cazul, ea are scolioză, tocmai ce a trecut o lună de când am fost la medic cu scolioza care este mică sub 30, dacă era apărea la acele investigații, dar să zicem, nu se știe.
Tiroida iarăși este ok, analizele de data trecută au indicat o anemie și atât cele pentru endo au ieșit normale. Oricum acum le va reface.
Mulțumesc, adăugăm la listă.

| JulyStorm a răspuns:

Treci si pe la Oftalmologie.
Si eu sunt hipotensiva si am de multe ori aceleasi stari prezentate mai sus, insa cand apar durerile crunte de cap, inseamna de obicei ca trebuie sa schimb dioptriile ochelarilor.

| Azµre explică (pentru JulyStorm):

Nu e valabil, nu e o problemă oftalmologică, durerile sunt non stop, probleme cu ochii și ochelarii nu are. Tensiune oculară nu are.

| JulyStorm a răspuns (pentru Azµre):

Vreo operatie recenta? Ceva ce a necesitat anestezie?

| Azµre explică (pentru JulyStorm):

Absolut deloc, nimic, nici o intervenție absolut nici o altă problemă.

| XAnonimaXAnonima a răspuns:

Aceste simptome pot fi semnul unor astfel de boli: accident vascular cerebral, anevrism, meningita.

| Azµre explică (pentru XAnonimaXAnonima):

La meningită m-am gândit și eu, mulțumesc!

| XAnonimaXAnonima a răspuns (pentru Azµre):

Cu placere si mukta sanatate happy

| Oana92 a răspuns (pentru Azµre):

La meningita avea febra mare si vomita cand statea in picioare.

| IlincaToma a răspuns:

Tensiunea mi se pare mai degraba oscilanta decat mica, probabil o problema de circulatie!

| Turcan_Cristian_1996 a răspuns:

Aceasta este o gripa avansata, in acest caz trebuie sa sunati si sa cereti o consultare cu medicul. Daca e grav chemati salvaria.Eu in asa caz aceasta as face.

| Azµre explică (pentru Turcan_Cristian_1996):

Nu e gripă. Am trecut demult de faza cu salvarea și cu urgența. Ce să zic că i-a dat ibuprofen și atât.

| Oana92 a răspuns (pentru Azµre):

Si pana la urma care e diagnosticul?