| Dianatips a întrebat:

Buna happy
Am o mica problema (sau cel putin sper sa fie mica), de vreo 3 zile incoace, nopti mai exact, inainte sa ma pun in pat dar si dupa, ma apuca o durere de spate (cam pe la mijlocul spatelui) in muschiul din partea stanga a coloanei vertebrale, iar aseara durerea s-a resimtit parca putin pana in stomac. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problea? Sunt fata, am 20 de ani. Pentru cunoscatori, ce poate provoca acea durere si ce remedi ati gasit? Va multumesc si astept raspunsurile voastre intr-un numar cat mai mare (si sper sa nu fie din acelea seci "du-te la doctor", normal ca ma voi duce daca durerea va persista pe o perioada mai lunga)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catalin88xyz a răspuns:

Si eu am avut niste dureri asemanatoare cu ale tale musculare in zona lombara si am folosit Bengay gel - un anti inflamator muscular pe care il poti cumpara de la orice farmacie, iti dai in zona respectiva inainte de culcare apoi te masezi usor 2-3 minute... la mine a functionat happy

| Dianatips explică (pentru Catalin88xyz):

Iti multumesc, chiar m-a mai sfatuit cineva sa cumpar aceasta crema si o voi incerca sa vad, poate functioneaza happy

| Dianatips explică (pentru Catalin88xyz):

Iti multumesc pentru sfat! A fost foarte folositor big grin Durerea a disparut si pot adormi insfarsit ca bolovanul fara sa ma doara nimic. Tind sa cred totusi ca a fost o intindere musculara din cauza ca am facut prea multe abdomene dupa o pauza destul de lunga happy Mersi inca o data

7 răspunsuri:
| ion933 a răspuns:

Daca fumezi iatii adio de la plamini daca nu fumezi ee pentru ca aii ridicat ceva mai greu ori ai stat incomod

| Dianatips explică (pentru ion933):

Da, sunt fumatoare, dar daca m-ar durea plamanii banuiesc ca ar fi in zona plamanilor si nu in spatele stomacului/pancreasului. Am facut multe abdomene dintr-o data, ma gandeam ca probabil poate fi o intindere musculara si am avut grija si de nepoata mea care cantareste in jur de 14 kilograme si am tinut-o destul de mult in brate.

p.s. ia-ti *

| ion933 a răspuns (pentru Dianatips):

Da asa problema am si eu dar pe mine ma doare spatele si nu stiu daca ee din cauza la plaminii sau din cauza ca fac mult sport

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| Ale013 a răspuns:

Buna. Nu e de gluma cu durerile astea, adica nu stiu..remedi thinking ..Eu mai foloseam o crema, pentru durerile astea..defapt e un fel de gel ''Taina Ursilor'', ustura putin da poate te ajuta...sau,incearca sa-ti controlezi pozitia...P.S : roaga pe cineva sa se uite la spatele tau, poate ai scolioza.