| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Buna seara am o problema pe mama o doare burtica sub buric si a racit are febra o doare capul si gatul îmi puteti spune niste remedii sau pastile cu care sa ii treaca in 2-3 zile va rog (febra are38, 1)multumesc din suflet cine ma ajuta va urez sarbatori fericite si numai bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru seara asta sa ia Paracetamol sau paracetamol sinus. Daca maine are in continuare febra atat de mare, sa mearga la urgenta. In nici un caz nu ii va trece in 2-3 zile, sa stea cumintica si in pat vreo 5 zile. Sa se hidrateze bine, sa manance ceva usor, sa doarma mult si sa nu faca efort

| untu a răspuns:

Mai intai spune-i sa faca treaba mare in baie, sa elimine tot, apoi da-I sa bea niste ceaiuri calmante (ceai de tei cu o feliuta de lamiae), sa bea multe lichide, sa ia Nurofen pentru Gripa si Raceala la o data la 6 ore! S-ar putea sa aiba o infectie ce poate fi tratata cu ceai URINAL sau pastila! Mai bine du-o la urgente si o sa trateze cu un tratament imediat!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Daca are febra peste 38 si cu toate simptomele enumerate, cheama ambulanata, nu intreba aici.

| CiocanN a răspuns:

Cel mai bine este sa intrebi un medic sau farmacist, insa poti incerca niste ceaiuri cu lamaie, comprese cu apa rece pentru febra si ibuprofen. dar dupa cum zicea...intreaba si un medic sau pe mama ta