| andreeatudor a întrebat:

Bună seara.
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Am facut o operatie la niste masele sapt trecuta am avut un chist si pe langa a trebuit să imi mai scoata doua masele de langa m-a cusut si acu trebuie sa merg la scos de fiere.
Oare doare scosul firelor de la gingie, si ce se poate intampla daca nu le scot firele? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cezar003 a răspuns:

Pot fi fire care se topesc si nu se intampla nimic, daca insa firele respective sunt din material necorodabil trebuie neaparat sa te infatisezi la un stomatolog si sa le scoti (nu va durea de loc) va gadila putin, Insa stomatologul tau a uitat sa-ti explice chestii elementare cum ar fi :ce fel de ata s-a folosit...

9 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Se poate infecta sai sa te trezesti cu niste probleme din care scosul firelor ar fi cea mai ieftina senzatie

| andreeatudor explică (pentru cezar003):

Pai nu mi s-a zis cu ce fel de ata m-a cusut am vazut ca este cusut cu ataat neagra.

| andreeatudor explică (pentru cezar003):

Pe toata partea de sus m-a cusut cu ata neagra. Si zici ca se poate infecta daca nu le voi scoate

| cezar003 a răspuns (pentru andreeatudor):

Daca nu sunt fire autodegradabile, trebuiesc scoase, i-mi pare rau

| cezar003 a răspuns:

Sunt unele ate care contin proteina necesara pentru a se umple acele gauri din piele si raman acolo iar resturile le scuipi dupa 2-3 saptamani pe de alta parte daca ata respectiva este din canepa(cusut cu ata neagra)cum se mai spune, trebuie scoasa

| cezar003 a răspuns:

Nu este urgent insa deloc de neglijat pentru ca intra microparticule in acele gauri care nu au sanse sa se inchida, Vrei sa-ti spun mai departe?

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Gaurile de la urechi de asemenea daca nu porti cercei, se inchid in timp cu o pielita provizorie care izoleaza acel tunel insa se umple cu resturi de sapun si diverse mizerii exterioare formandu-se un fel de dop, in gura in schimb este posibil sa se infunde acele gaurele cu diverse particule alimentare care putrezesc acolo daca gingia i-si formeaza acele tunelene nenecesare

| andreeatudor explică (pentru cezar003):

Ok.mersi pentru raspuns o sa tin cont si o sa merg sa mi le scoata daca nu este deloc dureros.

| cezar003 a răspuns (pentru andreeatudor):

Este cea mai inteleapta decizie