| Anaanas a întrebat:

Buna seara. Am și eu o întrebare, de vreo 3 săptămâni am o mâncărime pe piele pe lateralele picioarelor, zona genitală, coate pana acum 6 zile fără bube, de acum 1sapt Mi a ieșit ca o erupție pe umăr care a a extins roata împrejur și in fata și pe gât niște bubițe mici ca niște coșuri, dar mâncărimea este groaznica, mai ales noaptea nu trece cu nimic. Am o fetita de 4 ani care a avut tot un fel de mâncărime ca a mea acum vreo luna și a fost la clinica(in Uk suntem) i-a dat tot felul de creme pana i-a trecut. Acum 4 zile am folosit crema Permethrin 5% pentru scabie, eu copilul și soțul, pentru ei mâncărime au cedat, dar la mine s au înrăutățit și au apărut și mai multe. Ce sa fac ajutor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Scabia (râia) este o infectie extrem de contagioasa care necesita tratament serios pe piele, dar si o igiena extremd e severa, unde se schimba hainele si se fierb, asternurile patului, paturi, plapume, prosoape si absolut tot ce atingeti se fierb si se face o deparatizare serioasa, ca altfel nu scapati de ea.
Uite aici explicatii si sfaturi:

https://www.drmax.ro/articole/cum-se-transmite-si-trateaza-scabia-raia

https://bioclinica.ro/......-si-igiena

Sanatate multa!