| georgianaanonim1 a întrebat:

DE unde stiu ca am scabie? Ce simptome sunt in primele zile? Apar bube imediat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Andrei200202 a răspuns:

Liniștește te, nu te mai stresa atat, vad ca insisti cu aceeasi intrebare. Iti propun sa contactezi un specialist in mediul online(daca găsești pe cineva) si sa i ceri un sfat.
Nu cred ca o sa găsesti pe cineva in masura pe aici care sa iti dea sfaturi, sau cine stie..important e sa nu te mai stresezi atat

| georgianaanonim1 explică (pentru Andrei200202):

Ideea e ca nu stiu cum avanseaza infectia asta
Nu trebuia sa ma manance deja, din secunda doi in care am stat cu o persoana? Poate sa fiu mai dura la imunitate?
Ca n am bune n am nimic, sau alea apar mai tarziu.
Am facut o programare cand ajung in tara

| Andrei200202 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu persoana de la care pretinzi ca ai luat scabie si o întrebi cum a fost in cazul ei?

| georgianaanonim1 explică (pentru Andrei200202):

Cica nu mai stie. Nici nu stie ce sa raspunda. Cica o manca cand statea si incepea sa o manance rau si sa se scarpine pana i au iesit bube. Da nu mai stie daca de la inceput sau in timp

| Andrei200202 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Tu de ce suspecezi/esti sigură ca ai luat scabie? Ai aflat ca acea persoana are scabie si atunci au inceput mancarimile de care vorbești sau deja stiai ca acea persoană are scabie (însă aici te as intreba de ce ai stat pe langa ea chiar interacționat) si au inceput si mancarimile dar presupun ca nu ai stiut ca are, ai aflat si au inceput mancarimile. Poate o fi vreun efect al creierului. Sincer si pe mine m au apucat mancarimile de cand ti am citit intrebarealaughing

| georgianaanonim1 explică (pentru Andrei200202):

Asta e si ideea. Ca am aflat mai tarziu ca are. Nu mi- a spus la inceput. Folosea si inca foloseste creme si tin sa mentionez ca e o persoana extrem de curata.
Am mai fost pe la ea si ea la mine. Am stat in acelasi pat am atins obiectele ei, hainele le am ombracat ea zice ca le-a spalat. Dar acum 2 seri m-am dus la ea m-am imbracat in pijamale si ne-am dat invorba si m-a luat mancarimea am plecat acasa. Dar totusi, am stat langa ea.

| georgianaanonim1 explică:

Am cautat nu-mi dau seama.
Puteai sa nu raspunzi. Nu ti doresc sa fii in locul meu

| VasileAmadon a răspuns:

Ti se decojeste pielea de pe față, mâini, picioare, eu am loat de la un aurolac care nu mi-a spus că, o are iti apar un fel de bube care la suprafața l or sunt niste paraziti care sapă in pielea
Noaptea ai mancarimi? Du te la dermatolog poate ai dermatita

| georgianaanonim1 explică (pentru VasileAmadon):

Ce simptome ai la inceput? N am bube nu nimic si noaptea nu ma mananca. Adica rar si dau cu unghia si trece

| georgianaanonim1 explică (pentru VasileAmadon):

Cand incepe sa ti apara simptomele astea?
Verisoara mea are scabia da nu i se decogeste nimic, decat mancarimi si bubite